16
May

Yılgınlık Yok, Kesintisiz Mücadele Var 28 Mayıs'ta Tek Adamı Göndereceğiz

Türkiye tarihinde en önemli seçim süreci devam ediyor; bitmedi daha sürecek bu kavga. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda tek adamı göndermek için önümüzdeki 12 gün boyunca meydanlarda, iş yerlerinde, emekçi halkın tüm örgütlerinde safları sıkılaştıracağız. Asla unutmayalım ki örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez.

Ülke genelinde Cumhur İttifakı’nın, elindeki bütün imkanlara ve kurduğu ittifaklara rağmen tam bir başarı sağlayamamış olması muhalefet adına bir ilerlemedir. Parlamento seçimlerinde AKP’nin belirli bir kayıp yaşaması da olumlu olmakla beraber MHP’nin aldığı oylar, Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi’nin meclise girebilmiş olması, aşırı sağdaki ilerlemeyi göstermesi bakımından bize daha çok mücadele görevi yüklüyor.

İlk olarak seçim sonuçlarını moral bozukluğu ile karşılamak ya da Türkiye halklarını aşağılayarak suçlu bulmaya çalışmak yanlıştır, kolaycılıktır. Oysaki ihtiyacımız; sonuçların sebeplerini analiz etmektir, çıkarsamalar yapmaktır. Devrimciler halka asla küsmezler. Çünkü halkla birlikte bu gidişatı değiştireceğimizi biliyoruz. Bu memleketin çokça deneyimi oldu; 12 Eylül Anayasası’na, şeffaf zarflara rağmen “Hayır” diyebilen küçük bir azınlık vardı ve daha sonra darbecileri yendi. Şimdi daha yakınız değişime. Bugünün despotlarını da mutlaka yeneceğiz. 

İkincisi dünyada sağ popülizmin yükselişi bir nesnellik. Gezegenin gidişatında kapitalizmin yarattığı felaketler karşısında sosyalizmin ışığının azalmış olması, büyük insanlığı en kolay seçeneğe, eldekine tutunmaya ve muhafazarlığa sürüklüyor. Bizlere düşen dünyanın tüm güzelliklerini yaratan emekçilerin fikrini ve gücünü gösteren seçenekleri var etmektir. Bizlere düşen halkların kardeşliğinin imkanlarını yaratmaktır.

Partimiz bu mücadele yolunda Emek ve Özgürlük İttifakı birlikteliğini ifade eden Yeşil Sol Parti’yle birlikte büyük bir özveri ile elinden gelen çabayı ortaya koydu. Bu çabaya rağmen partimizin Genel Başkanı Hakan Öztürk yoldaşımızın parlamentoda yer alması için yeterli oy sayısına ulaşılamadı. Yeşil Sol Parti’nin oy oranları kimi bölgelerde düştü. 

Partimiz bugünlere, imkansızlıklarla bileylenerek ve buzkıran gibi kendi yolunu açarak nasıl geldiyse, bundan sonra da mücadelemiz kesintisiz devam edecek. Mücadeleyi sıçratacak başka yollar açmayı, yeni imkanlar oluşturmayı her zaman başardık, yine başaracağız. Çünkü iyi fikirlerimiz var ve örgütlü mücadelemize güveniyoruz. Kendinden emin adımlarla yürüyeceğiz.

Yaşasın Emekçi Hareket Partisi.

Devrimci yolumuz açık olsun.

Emekçi Hareket Partisi Merkez Komitesi