29
Nis

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: Hem 1 Mayıs’tan hem de seçimlerden başarıyla çıkmalıyız

Yeşil Sol Parti Adayı Hakan Öztürk, “Hem 1 Mayıs’tan hem de seçimlerden başarıyla çıkmalıyız. Türkiye’de emekçilerin, kadınların, Kürt halkının, Alevi halkının yaşadığı sorunları hep birlikte dile getirirsek görevimizi yapmış oluruz. Blok olma niteliğini korumalıyız.” dedi.

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, 1 Mayıs 1977’de yitirdiklerimizi anmak için 78’liler Girişimi’nin çağrısıyla Kazancı Yokuşu’nda gerçekleşen anmaya katıldı. Ardından seçim çalışmaları kapsamında Maltepe Zümrütevler’e giden Öztürk, burada mahalle halkını dükkanlarda, kahvehanelerde ziyaret etti. Akşam saatlerinde ise Radyo Sputnik’te Enver Aysever’in “Yolcu Yolunda Gerek” yayınının konuğu olan Öztürk, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

 

“O İNSANLARI, İŞÇİ SINIFI ÖRGÜTLENEMESİN, HAKLARINI ALAMASIN DİYE KATLETTİLER”


Kazancı Yokuşu’ndaki anmada 1977 1 Mayıs’ında yitirilenler anısına yokuşa karanfil bırakan Öztürk, “1977’de yoldaşlarımız işçi sınıfı hak mücadelesi verebilsin, örgütlenebilsin, bu ülkeye yön gösterebilsin diye toplanmıştı. Ama nasıl bir katliama uğradıklarını gördük. Bütün bunların sonucunda ne görüyoruz? Bu ülkede işçi sınıfı, darbenin de ardından bütün örgütlerini kaybetti.” diye konuştu.

Bugünkü koşullarda işçi sınıfının tüm haklarının hiçe sayıldığını ve düşük ücretlere mecbur bırakıldığını ifade eden Öztürk “Bugün sendikalaşmak isteyen herhangi bir iş yeri bu başvuruyu yaptığı anda, başvuruyu yapan bütün işçiler işten atılıyor. Ücret diye konuşulan şey, devletin bütün kayıtlarında olur şekilde açlık sınırının altında. O halkını, milletini çok sevdiğini söyleyen insanlar bunu konu bile etmiyorlar. Açlık sınırı 9700 lira, asgari ücret 8500 lira. İşte o nedenle o insanları burada katlettiler. İşçi sınıfı örgütlenemesin, haklarını alamasın ve bu duruma gelsin diye.” dedi.

“HEM 1 MAYIS’TAN HEM DE SEÇİMLERDEN BAŞARIYLA ÇIKMALIYIZ”

Önümüzdeki 1 Mayıs’a ve yaklaşan seçimlere çağrı yapan Öztürk “1 Mayıs önümüzde. İşçi sınıfının mantığını, ruhunu ve hedeflerini ortaya koyacağımız bir 1 Mayıs olmalıdır. 1 Mayıs’tan hemen sonra da seçimler gündeme geliyor. Bir tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. Bu tek adam rejimini tek yumruk, tek vücut, tek yürek olarak gönderebiliriz. Hem 1 Mayıs’tan hem de seçimlerden başarıyla çıkmalıyız. Yolumuz açık olsun.” şeklinde konuştu.

ZÜMRÜTEVLER’DE SEÇİM ZİYARETİ

Anmanın ardından seçim çalışmaları kapsamında Maltepe Zümrütevler’e giden Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk, mahalle halkını ziyaret etti. Dükkanları, atölyeleri, kahvehaneleri ziyaret eden Öztürk Zümrütevler halkının sorunlarını dinledi, yaklaşan seçimlere ve ülkenin genel gidişatına dair görüş alışverişinde bulundu. Çalışmayı sosyal medya hesabından paylaşan Öztürk “Umutluyuz, kararlıyız, göndereceğiz” dedi. 

 

“ÇOĞULCU YAPILARDA TARTIŞMALARIN OLMASINI NORMAL KABUL ETMELİYİZ”

Radyo Sputnik’te Enver Aysever’in “Yolcu Yolunda Gerek” yayınının konuğu olan Hakan Öztürk gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Emek ve Özgürlük İttifakı’na dair değerlendirmelerde bulunan Hakan Öztürk, “Çok sesliliğin, çoğulculuğun olduğu çok özneli yapılarda bu tartışmaların olması normaldır. Herkes aynı ekol değil, her birisi meselelere farklı yaklaşım getirebiliyor. Seçim yasasının değişmesiyle farklı bir durum oluştu. İttifak olarak seçime girdiğiniz takdirde, ayrı ayrı partiler söz konusuysa bir partinin aldığı oy ikinci partinin aldığı oya eklenmiyor. Sorun buradan kaynaklanıyor. Bu oylar birbirine eklenmediği için siz oy sayısını ve aynı zamanda milletvekili sayısını kaybediyorsunuz.” dedi.

“HİÇBİR KAYIP OLMAMASI İÇİN TEK BİR LİSTEYLE SEÇİME GİRİLMESİ YÖNÜNDE TAVIR ALDIK”

Öztürk devamında şöyle konuştu: “Sonuçta herkes diyebilir ki, ben ittifakın içindeyim ama kendimi ayrı ifade edeceğim. Biz hiçbir kayıp olmaması için tek bir listeyle girilmesi yönünde tavır aldık. Ama birisi de ayrı olarak kendimi ifade edeceğim dediyse yapılacak bir şey yoktur. İyi bir sonuç almak için canla başla çalışmaktan başka bir çare yoktur.”

“SOL BLOK OLMA NİTELİĞİNİ KORUMALI”

Öztürk seçimlerden sonra ortaya çıkacak her tabloda, solun blok olma halini sürdürmesinin en önemli görev olduğunu ifade ederek “Türkiye’deki bütün sorunları birlikte ele alabilir bir tarz içerisinde olmamız gerekir. Türkiye’de emekçilerin, kadınların, Kürt halkının, Alevi halkının yaşadığı sorunlar var. Bunları hep birlikte dile getirirsek Türkiye halklarına çok iyi seslenmiş oluruz. Görevimizi yerine getirmiş oluruz. Karşımızda bloklar var. Biz de blok olma niteliğini korumalıyız.” şeklinde konuştu.


Yayının tamamını izlemek için tıklayınız.