26
Nis

Yeşil Sol Parti İstanbul Adayı Öztürk’ten Diyarbakırda'ki ev baskınlarına tepki: Halk politikalarınızı beğenmezse sizi gönderir, buna alışın

Polisin saldırdığı Yeşil Sol Parti standında açıklama yapan Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı Hakan Öztürk “Hani nerede eşitlik? Hani nerede kardeşlik? Bu seçimlerle birlikte ülkemize kardeşlik getireceğiz. Tek adam rejimini göndereceğiz. Parlamenter rejimlerde böyledir. Halk sizin politikalarınızı beğenmezse sizi gönderir. Bu normaldir, buna alışın.” dedi.

Diyarbakır’da yapılan soruşturma kapsamında 21 ilde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP yöneticilerinin, gazetecilerin, hukukçuların, sendika yöneticileri ve sanatçıların bulunduğu  128 kişi gözaltına alındı.

Yeşil Sol Parti’nin Kadıköy’deki seçim standında operasyonları protesto etmek için yapılmak istenen basın açıklamasına da polis saldırdı. “Halay çekildiğini” gerekçe eden polisler aralarında EHP üyelerinin de olduğu 20 kişiyi gözaltına aldı.

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, polis saldırsının üzerine Kadıköy’deki Yeşil Sol Parti standına gitti. Yeşil Sol Parti milletvekili adaylarıyla birlikte yüzlerce kişi de stant alanındaydı. Öztürk, burada bir açıklama yaptı.

“TEMEL İHTİYAÇLARI KAMU HİZMETİ OLARAK YAPACAĞIZ, DİYEMEZ MİYİZ BUNU?”

Sözlerine “Bizim halkımızın horon teptiği, halay çektiği ilk kez mi görülüyor? Çekemez mi? Buna gelip de siz ‘halay çekmeyin’ denir mi?” diyerek başlayan Öztürk “O meclisin nasıl işlemez hale getirildiğini biliyoruz. Kürt halkına nasıl haksızlıklar yapıldığını görüyoruz. Kürt halkıyla kardeşçe yaşamayı, Türk ve Kürt halklarının kardeşliğini savunuyoruz. Bu halkın nasıl bir yoksulluk çektiğini biliyoruz. Temel haklarından nasıl mahrum kaldığını biliyoruz. Barınmada, sağlıkta, eğitimde, beslenmede nasıl bir sorun yaşadığını biliyoruz. Diyoruz ki, bunları kamu hizmeti olarak yapacağız. Diyemez miyiz bunu arkadaşlar?” sözleriyle alanda bulunan kitleye seslendi.Kendisini dinleyenler “Deriz!” diyerek yanıt verdi.


“HANİ NEREDE EŞİTLİK? HANİ NEREDE KARDEŞLİK?”

Öztürk, “Diyoruz işte. Bunu seçimlerde diyemeyeceksek ne zaman diyeceğiz? Basın açıklaması yapmak isteriz olmaz. Başka zaman ifade edelim desek olmaz. Seçimlere geldik seçimlerde söylüyoruz. Bu halkın karnı tok, sırtı pek değil. Her yerde bir sürü parti anlatıyor. Şimdi Diyarbakır’da bunu anlatanlara, bunun faaliyetini yürütenlere, gazeteciye, avukata ve oradaki milletvekillerine yardımcı olan kim varsa gözaltı yapılmış. Bu kabul edilir mi arkadaşlar? Hani nerede eşitlik? Hani nerede kardeşlik?” ifadelerini kullandı.

POLİS KONUŞMAYI KESMEYE ÇALIŞTI

Öztürk’ün konuşması esnasında alanda bekleyen polisler, konuşmayı yarıda kesmeye çalıştı. Polise tepki gösteren Hakan Öztürk “İnsanlar burada halay çektiği için müdahale etmeyin. Burada olan bir seçim çalışmasıdır. Bir müzik çalınırsa insanlar halay çeker, sonra çalışmasına devam eder. Sizin müdahale etmenize gerek yok. Siz buradan çekilin, konuşmamızı yapalım.” dedi. Tartışmanın ardından polisler kitlenin alkışları arasında uzaklaştı.

“HALK POLİTİKALARINIZI BEĞENMEZSE SİZİ GÖNDERİR, BUNA ALIŞIN”

Sözlerine devam eden Öztürk “Bu seçimlerle birlikte ülkemize kardeşlik getireceğiz. Bu tek adam rejimi politikalarını bir kenara koyacağız. Bunu da nasıl yapacağız? Elbette ki birleşerek. Eğer tek adam rejimiyle karşı karşıyaysak biz de tek yumruk olacağız, tek yürek olacağız, tek vücut olacağız ve Yeşil Sol Parti’yle onları göndereceğiz. Bunu diyemez miyiz? Sizi göndereceğiz. Parlamenter rejimlerde böyledir. Halk sizin politikalarınızı beğenmezse sizi gönderir. Bu normaldir, buna alışın.” ifadelerini kullandı.