24
Nis

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk: O parlamento güçlü olacaksa önce Kürt milletvekilleri konuştuğunda “Kardeş Kürt halkının diliyle konuşuldu” diye kayda geçmelidir

Kadıköy’deki Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’nde konuşan İstanbul Milletvekili Adayı Hakan Öztürk “O parlamentonun güçlü olmasından bahsediyorlar. O parlamentonun güçlü olabilmesi için en başta, Kürt milletvekilleri konuştuğu zaman kardeş Kürt halkının diliyle, yani Kürtçe’yle konuşulmuş diye kayda geçmiş olmalıdır orası. ‘Bilinmeyen bir dille’ değil!” dedi.

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı ve Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk bayramın 3. gününde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri ve öldürülen kadınların aileleriyle buluştu, Şifa Mahallesi’nde gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti seçim bürosu açılış etkinliğine katıldı ve Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’nde konuştu.

“SÖZ, YETKİ, KARAR HALKIMIZDA VE KADINLARDA OLMALI”

Hakan Öztürk, öğle saatlerinde Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu temsilcileri ve öldürülen kadınların aileleriyle görüştü. Görüşme sonrası açıklama yapan Öztürk “Eğer kadınların sözü parlamentoda güçlü bir şekilde yer alsaydı, arkasında kadın örgütlerinin kendisi olsaydı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılamazdı. 6284’ün iptal edilmesi görüşülemezdi. Söz, yetki, karar halkımızda ve kadınlarda olmalıdır. Bu yaşanmadığı sürece demokrasi de yaşanmıyor demektir.” dedi.

“BARINMA, BESLENME, ULAŞIM, EĞİTİM VE SAĞLIK KAMULAŞTIRILMALI”

Öztürk, saat 15.00’te Tuzla Şifa Mahallesi’ndeki Yeşil Sol Parti büro açılışında yaptığı konuşmada ise halkın temel ihtiyaçlarının kamulaştırılması gerektiğini ifade ederek “Hastaneden randevu almamız, bir yerden bir yere gitmek istememiz, kiralar çok yükseldiği için barınmamız bir sorun. Bu yüzden diyoruz ki barınma, beslenme, ulaşım, eğitim ve sağlık hizmetleri kamu hizmeti olarak yapılmalıdır. Öyle değilse kamulaştırmaya gidilmelidir. Bizim halkımızın mutlu, özgür, karnının tok ve sırtının pek olması ancak böyle mümkün olabilir.” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞMA SÜRESİ GÜNDE 6 SAATLE SINIRLANDIRILMALI”

Ekonomik krizde gittikçe yoksullaşan işçi sınıfının buna karşılık olarak çok fazla çalıştığını söyleyen Öztürk, “Bununla birlikte işçi sınıfının nasıl koşullarda çalıştığını biliyoruz. Artık 8 saat çalışmak bir hayal. Neredeyse 12 saat çalışılıyor. Bunun 6 saatte sınırlandırılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

“ PARLAMENTO GÜÇLÜ OLACAKSA KÜRT MİLLETVEKİLLERİ KONUŞTUĞU ZAMAN ‘KARDEŞ KÜRT HALKININ DİLİYLE KONUŞULMUŞ’ DİYE KAYDA GEÇMELİDİR”

Öztürk, akşam saatlerinde Kadıköy’deki Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirilen Yeşil Sol Parti Bahar Şenliği’ne katıldı. Binlerce kişi, Yeşil Sol Parti bayraklarıyla alandaydı. Halaylar kuruldu, şarkılar söylendi, Yeşil Sol Parti’nin İstanbul Milletvekilleri tanıtıldı. Öztürk, Şenlik’te sahnede bir konuşma yaptı.

Kendisini dinleyen coşkulu kitleye “Hepinizin yüzünde mücadelenin ışığını görüyorum” diyen Öztürk “Bu ışığı ve mücadeleyi parlamentoya taşıyacağız. O parlamentonun güçlü olmasından bahsediyorlar. O parlamentonun güçlü olabilmesi için en başta, Kürt milletvekilleri konuştuğu zaman kardeş Kürt halkının diliyle, yani Kürtçe’yle konuşulmuş diye kayda geçmiş olmalıdır orası. ‘Bilinmeyen bir dille’ değil!” diye konuştu.

“İŞÇİ SINIFI O PARLAMENTOYA GİTMELİ, O YASAKLARI TEK TEK SÖKÜP ATMALIDIR”

Sözlerine devam eden Öztürk, “İkincisi, işçi sınıfının örgütleri o parlamentoda yer almadan o parlamento güçlü olamaz. Sürekli grevlerle ilgili yasak kararları veriliyor. İşçi sınıfı o parlamentoya gitmeli, o masaya vurmalı, o yasakları tek tek söküp atmalıdır. Hiçbirisini kabul etmediğini o kürsüye vura vura söylemelidir.” ifadelerini kullandı.

“KADINLAR ÖRGÜTLÜ GÜCÜYLE MECLİSTE YER ALIRSA KİMSE İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ‘ÇEKİLDİK’ DEMEYİ AKLINDAN DAHİ GEÇİREMEZ”

Kadınların ve LGBTİ+’ların eşitlik ve özgürlük mücadelelerine değinen Öztürk, “Kadın kardeşlerimiz inanılmaz bir mücadele veriyorlar. Kadın cinayetlerine, tacizlere, kadına yönelik şiddete karşı çıkıyorlar. LGBTİQ+’lar gökkuşağı bayrağını taşımaya çalışıyorlar, her yerde mücadelelerini veriyorlar. Biz diyoruz ki, kadınlar örgütlü gücüyle, sesiyle, isyanıyla o mecliste yer alırsa kimse İstanbul Sözleşmesi’nden ‘çekildik’ demeyi aklından dahi geçiremez!” dedi.

“TEK YUMRUKLA DEVİREBİLİRİZ”

Yeşil Sol Parti İstanbul Adayı Hakan Öztürk’ün konuşmaları, kitle tarafından büyük coşkuyla karşılandı. Öztürk, sözlerini şöyle bitirdi:

“Çok büyük sorunlarla karşı karşıyayız. Çok tehlikeli bir iktidarla karşı karşıyayız. Çok despot bir iktidarla karşı karşıyayız. Tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. Ama şu elimin parmaklarını görüyorsunuz ya arkadaşlar. Bu elimin parmakları yumruk olup birleşirse o tek adam rejimini tek yumrukla devirebiliriz.Tek yürek olarak devirebiliriz. Tek vücut olarak devirebiliriz!”