19
Nis

EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk Şırnak’tan Erdoğan’a yanıt verdi: Sen hiç merak etme Erdoğan, burada binlerce Selo var

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk, Şırnak’ta yapılan iki Yeşil Sol Parti seçim bürosu açılışına katıldı. Erdoğan’ın Selahattin Demirtaş’a yönelik sözlerine karşılık veren Öztürk “Sen değil misin onu dört duvar arasına gönderen? Merak etme, burada Selahattin Demirtaş gibi binler var.” dedi.

EHP Genel Başkanı ve Yeşil Sol Parti İstanbul 1. Bölge Milletvekili Adayı Hakan Öztürk; DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın ve DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ile birlikte seçim turuna bugün Şırnak’ta devam etti.

Öztürk, Şırnak’ta iki Yeşil Sol Parti seçim irtibat bürosu açılışına katıldı. İlk açılış etkinliği saat 12.00’de İdil’de gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katılım gösterdiği açılış coşkuyla gerçekleşti.


“EGEMENLİĞİN KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİN OLMASI’ BÖYLE Mİ OLUR?”

Açılışta konuşma yapan Hakan Öztürk, HDP’nin kayyım atanan seçilmiş belediyelerini ve Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu dile getirerek şöyle konuştu: “Biliyorsunuz Ankara’da bir meclisimiz var. O meclisin önünde kocaman harflerle ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ diye yazıyor. Fakat HDP’nin 61 belediyesine kayyum atanmış. Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olması böyle mi olur? Selahattin Demirtaş’ı almışsınız dört duvar arasına koymuşsunuz. Biz, kardeşliği böyle anlamıyoruz.”

“ERDOĞAN, GÜCÜN YETİYORSA AÇLIK SINIRINI GEÇ!”

Erdoğan’ın sıklıkla yaptığı “bir gece ansızın sınırı geçebiliriz” açıklamalarına yanıt veren Öztürk “Bu ülkede bir açlık sınırı var. Açlık sınırı 9000 lira olmuş. Asgari ücret ne kadar? 8500 lira. Erdoğan, eğer gücün yetiyorsa bu açlık sınırını geç. Eğer açlık sınırını geçemiyorsan, halkını yoksulluktan kurtaramıyorsan sınır geçmekten bahsetme.” dedi.

“SELO BURADA”


Diğer seçim irtibat bürosu açılışı ise akşam saatlerinde Şırnak Merkez’de gerçekleştirildi. Binlerce kişi, açılış etkinliği için büro önünde bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün Selahattin Demirtaş’a yönelik yaptığı açıklamalara karşılık veren Öztürk “Erdoğan diyor ki, ‘Selo nerede?’. Sen, Selahattin Demirtaş’a ‘Selo’ diyemezsin. Onu sevenler ona ‘Selo’ diyebilir. Sen diyebilir misin onu dört duvar arasına gönderen? Sen hiç merak etme Erdoğan, burada aynı Selahattin Demirtaş gibi gözleri çakmak çakmak çok fazla Selo var!” dedi.

Etkinliğe katılan binlerce kişi, Öztürk’ün konuşmalarına “Selo burada!” sloganlarıyla, alkışlarla ve ıslıklarla karşılık verdi. 

“BU ÜLKENİN GÜÇLÜ OLMASI İÇİN TÜRK VE KÜRT HALKLARININ KARDEŞ OLMASI GEREKİR”

HDP’nin seçilmiş belediyelerine tek adam rejimi tarafından atanan kayyımlara değinen Öztürk “Sürekli güçlü Meclisten bahsediyorlar. O meclisin güçlü olması için örgütlü Kürt halkının temsilcilerinin, örgütlü emekçilerin temsilcilerinin orada olması gerekir. Bu meclisin ve bu ülkenin güçlü olması için Türk ve Kürt halklarının kardeş olması gerekir!” ifadelerini kullandı.

“MADENLERDE ÖZEL İŞLETMELERİN ÇALIŞMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Gün geçtikçe artan hayat pahalılığına, yoksulluğuna ve emekçilerin kötü çalışma koşullarına vurgu yapan Hakan Öztürk, kritik sektörde kamulaştırmalar yapılması gerektiğini söyledi. Öztürk, “Yoksulluk çekiyoruz. Maden işçilerinin en ufak bir kazasında yüzlerce kardeşimizi kaybediyoruz. Bundan sonra madenlerde özel işletmelerin çalışmasına izin vermeyeceğiz. O madenleri kamulaştıracağız. Halkımız sağlık hizmeti alırken büyük bir zorluk çekiyor. Sağlık hizmetini kamunun işi haline getireceğiz.” dedi.

“ONLARI GÖNDERMELİYİZ”

Öztürk, “Önümüzdeki zamanda bir daha bu halk bu enkazların altında kalmasın diye yıkılmayan kentler yapacağız. Fakat bunların hepsinin önünde mevcut tek adam rejimi en büyük engeldir.” şeklinde konuştu.

“Bu tek adam rejiminden kurtulmak için tek yumruk, tek vücut olmalıyız ve onları göndermeliyiz” diyen Hakan Öztürk’e, açılış için orada bulunanlar “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla karşılık verdi.