19
Nis

Yeşil Sol Parti Adayı Öztürk’ten Soylu’ya: HDP’yi Kapatmak Hiç İçin Heyecanlanma

Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Adayı Hakan Öztürk’ün, seçim turunun bugünkü durağı Batman’dı. Süleyman Soylu’nun HDP’nin kapatılmasına ilişkin sözlerine tepki gösteren Öztürk, “İçişleri Bakanı HDP’yi kapattırmak için sabırsızlanıyor, bu yüzden AYM’ye çatmış. Hiç heyecanlanma, o Mecliste örgütlü Kürt Halkı da yer alacak” dedi.

Yeşil Sol Parti adaylarının seçim turları devam ediyor. Mardin, Şırnak ve Siirt’ten sonra turun son adresi Batman oldu. Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Öztürk; Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü İbrahim Akın, DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk ve DBP Eş Genel Başkanı Salihe Aydeniz’le birlikte iki Yeşil Sol Parti lokal açılışına ve Bismil’de gerçekleştirilen halk buluşmasına katıldı.

Öğle saatlerinde seçim konvoyu Beşiri’ye girdi. Binlerce kişi, vekil adaylarını karşılamak ve Yeşil Sol Parti ilçe lokali açılışına katılmak için geldi. Adaylar, halkla birlikte yürüyerek lokal açılışını yaptı.

SOYLU’YA YANIT: HİÇ HEYECANLANMA

Ardından gerçekleştirilen Batman Merkez Yeşil Sol Parti seçim bürosu açılışında konuşma yapan Hakan Öztürk, Süleyman Soylu’nun HDP’nin kapatılmasına yönelik sözlerine yanıt verdi. Öztürk, “İçişleri Bakanı HDP’yi kapattırmak için sabırsızlanıyor. Bu nedenle AYM’ye çatmış ve HDP’nin kapatılmasını istemiş. Hiç heyecanlanma, o Mecliste örgütlü Kürt Halkı da yer alacak ” şeklinde konuştu.

“MECLİSİN GÜÇLÜ OLMASI İÇİN HALKIN GÜÇLÜ OLMASI GEREKİR”

Öztürk, meclisin güçlü olması için emekçilerin ve Kürt halkının örgütlü olarak orada yer alması gerektiğine vurgu yaparak “Emekçi halkın, Kürt halkın örgütlerinin temsilcileri orada olursa o meclis büyük olur, güçlü olur. Meclisin güçlü olması için halkın güçlü olması gerekir. Halkın güçlü olması için de karnının tok, sırtının pek olması gerekir.” dedi.

“DEVLET EVLERİ YIKILANLARA KREDİ DEĞİL, EV VERMELİDİR”


Bu sözlerinin ardından ülkede sürekli olarak artan hayat pahalılığına ve eriyen ücretlere değinen Öztürk “Ama ülkemizde böyle değil. Ücretler açlık sınırının epey altında ve halkımız bu koşullarda yaşıyor. Biz bu koşulları düzeltmek için halka yönelik tüm hizmetleri; beslenmeyi, barınmayı, sağlığı kamu hizmeti olarak yapmalıyız. Depremde nasıl zorluklar yaşandığını da biliyoruz. Barınma hakkı da devletin güvencesinde olmalıdır. Evlerimiz yıkıldığında devlet bunu karşılamalıdır. Halka kredi vermemelidir, ev vermelidir.” ifadelerini kullandı. 


“OYLARIMIZI YEŞİL SOL PARTİ’DE BİRLEŞTİRMELİYİZ”

AKP iktidarına karşı birlik olmanın önemini ifade eden Öztürk, “Çok büyük bir baskı rejimiyle, tek adam rejimiyle karşı karşıyayız. Ancak tek yumruk olursak, tek vücut olursak, tek yürek olursak onları tıpış tıpış gönderebiliriz yoldaşlar. O nedenle oylarımızı Yeşil Sol Parti’de birleştirmeliyiz. Hepimizin yolu açık olsun.” sözlerini kaydetti.