10
Haz

Emekçiye Emekliye Hemen Zam

EHP Ekonomi Çadırlarında grafiklerle ekonomik koşulları tartışıyor. Emekçiye ve emekliye hemen zam diyor.

Emekçi Hareket Partisi olarak emekçi semtlerinde ekonomi çadırlarımızı kurduk. EHP’liler ekonomi çadırlarında yurttaşlara sundukları grafiklerle ekonomik koşulları tartışıyorlar, emekçiye ve emekliye neden hemen zam olması gerektiğini anlatıyorlar.

EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk’ten emekçilere ve emeklilere çağrı!
Sevgili emekçiler ve emekliler,
Enflasyon almış başını gidiyor. Her şey ateş pahası. Maaşlarımız ise bu ekonomik sorunlar karşısında yine kuş kadar kaldı. Ne bir şey alabiliyoruz ne de paylaşabiliyoruz. Hükümet asgari ücrete temmuz ayında zam yapmam diyor. Emeklilere zam yok diyor.

Peki biz bugünün emekçileri yarının emeklileri bu ekonomik koşullar karşısında ne yapacağız? Hakkımızı vermeyen hükümet, hükümete sırtını yaslamış zenginler, patronlar. Çok kazanıp bize hiç vermemeyi planlıyorlar. Açlık sınırının altında yaşamamızı istiyorlar.

Bu koşulları kabul edemeyiz. El ele omuz omuza verip bu gidişata dur diyebiliriz, demeliyiz. Buyrun ekonomi çadırımıza bir çayımızı için. Oturalım hem ekonomik gidişatı, hem de birlikte neler yapabileceğimizi konuşalım. Ücretlerimize hemen zam yapılmasını sağlamak için gelin birlikte harekete geçelim. Bize dayatılan açlık sınırında yaşam koşullarını söküp atalım.
Umutla, saygıyla, sevgiyle…

Nedir Bu Ekonomi Çadırları?
Ekonomi çadırları  emekçi halkın sefalete sürüklendiği bu dönemde gerçeklerin konuşulduğu mekanlarımızdır. Çadırlarımızda grafiklerimizle ekonomik koşulların geldiği noktayı konuşuyor, emekçilerle çayımızla kahvemizle sohbet ediyoruz. Her bir emekçiyi, emekliyi çadırlarımıza bekliyoruz!


Asgari ücret 42 bin 300 TL olmalı
İktidarın zam yapmadığı bu dönemde, ücretlerin artmaması konusunda ellerindeki argüman, “Ücretler artarsa enflasyon da artar” sözleriydi. Aylardır ücretlerin artmadığı koşullarda enflasyonun nasıl da hızla artmaya devam ettiğini, her şeye zamların ne kadar da peş peşe gelmeye devam ettiğini gördük. AKP ve ekonomi bilmez trollerin enflasyonun nedeni olarak emekçilerin ve emeklilerin aldığı üç kuruş ücretleri bahane ettikleri senaryo ellerinde patladı. Enflasyon uygulanan liberal ekonomi politikaları ve sonucunda karşılaştığımız gelir adaletsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Türkiye’nın her yıl ne kadar büyüdüğü, ne kadar gelir elde ettiği konuşuluyor. Siyasi iktidar bunu her konuşmalarında öve öve anlatıyor. Ülkelerin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na göre dünyada 17. sıradayız. Bu hasıla 1 trilyon 340 milyar dolar. Böylesine büyümenin anlatıldığı bir durumda, emekçilerin sefaletle yaşamasına göz yummayacağız. Emekçilerin siyasetini öne sürdüğümüz gibi, ücretlerin ne kadar olması gerektiğini de açıklıyoruz. 

2024 yılında kişi başına düşen aylık Gayri Safi Yurt İçi Hasıla 1.308 dolar yani 42.300 TL. O halde asgari ücret başlangıç olarak en az 42.300 TL olmalıdır diyoruz.

(08.06.2024 - Dolar kuruna göre hesaplanmıştır)Orta Vadeli Programa karşı Emekçilerin Ekonomi Programı

  • Açlık ve yoksulluğa karşı, emekçilere ve emeklilere derhal zam
  • Ücretlerin erimesine karşı, enflasyona paralel ücret ve emeğin tam karşılığı
  • Halkın ihtiyaçları için, kamu hizmeti ve tam refah
  • İşsizliğe karşı, 6 saat iş günü ve tam refahÇalışan Hans ile Hasan’ın Durumu
Yıllardır ağızlarında bir türkü “Almanya bizi kıskanıyor” der dururlar. İktidarın en sevdiği sözlerden biri. Hep Türkiye’yi kıskanırlar aman. Türkiye, emekçiye verilen ücretlerde en alt sıralarda. Cepte para yok ama Almanya bizi kıskanıyor! Almanya’daki asgari ücret Türkiye’dekinin 3,5 katı. Hal böyleyken Hans Hasan’ı neden kıskansın? 
Emekli Hans ile Hasan Amcanın Durumu
Bu grafikte gördüğünüz üzere, ülkedeki emekli ücretlerinde en alt sıralardayız.Bizim zirvelerimiz ancak enflasyonda…
Bir başka örnek ise, ülkedeki emekli ücretlerinin asgari ücrete oranı. 2002 yılında emekli ücretleri, asgari ücretin üzerine. Şimdilerde ise asgari ücretin %74’ü. İşte bu ülkede bir ömür çalışan emeklilerimize verilen değer bu. Emekli ücretleri asgari açlık sınırının da iki kat altında. Ölümden öte köy yok ama açlıktan öte köy var…Emekçi Hareket Partisi’nin ekonomi çadırlarında emekçilerle buluşturduğu diğer grafikler:
Emekçi Hareket Partisi’nin ekonomi çadırlarında emekçilerle buluşturduğu grafiklerin döküman linki:
ekonomicadirigrafikler.pdf