17
Haz

Gençler, Bu sistem sizi sınayamaz

YKS'ye girecek tüm gençlere başarı ve kolaylıklar diliyoruz. Çok az sayıda öğrencinin 'başarı'lı ilan edileceği bu sınavda milyonlarca genç 'başarısız' kabul edilip elenecek. Sebebi de ‘yeterince çalışmamaları’ olarak açıklanacak.

Sözde eğitim parasız, öğrenciler de eşit. Ancak gerçek öyle değil. Türkiye'de toplum diğer tüm temel haklardan olduğu gibi eğitim hakkından da yoksun. Eşit, parasız, bilimsel ve ana dilde eğitimin kırıntısı bile yok. Eğitim bakanlarının biri gidiyor, biri geliyor. Kimi özel okul zincirlerinin karını düşünen bir patron, kimi de karma eğitimden memnun olmayan bir yobazlığın sözcüsü olarak boy gösteriyor.

“Çalışan kazanır” safsatası doğru değil. Bu sistemde ancak parası ve imkanı olan kazanabilir. Sınavlar, zenginle yoksulun, imkanlı ile imkansızın arasındaki derin uçurumu yok sayıyor. Öte yandan kendi ana diliyle eğitim alamamış milyonlarca genç ise “ölçme değerlendirmelerin” hep en sonunda. Sınav skandalları, torpil, gelecek kaygısı da cabası…

Sevgili gençler, endişenizi ve stresini görüyoruz. Ne kadar zorlandığınızı, nelere katlandığınızı biliyoruz. Ölçülerek, sınanarak ve elenerek yaşamaktan daha fazlasına layıksınız. Bu sınavlar bir gencin zeki olmadığının, çalışkan olmadığının kanıtı olabilir mi? 

Milyonlarca çocuğu, genci öğüten sınav ve eğitim sistemi yerine; eşit, parasız, bilimsel ve ana dilde eğitim ile gençlerin yarınlara umutla adım atabileceği bir sistemi var etmeliyiz. Rekabetçi, elemeci, paralı ve ezberci bir eğitim düzeninin bu ülkenin çocuklarına vereceği hiçbir şey yoktur.