17
Haz

Gökkuşağına Özgürlük LGBTİQ+'lara eşitlik

Çay içmek yasak, film izlemek yasak, toplanmak yasak. İktidar için artık LGBTİQ+’ların varlığı bile yasak

Çay içmek yasak, film izlemek yasak, toplanmak yasak. İktidar için artık LGBTİQ+’ların varlığı bile yasak. Nefret ve ayrımcılık söylemleri Meclise de girerek iyiden iyiye cesaret bulan kimi çevrelerin dilinden düşmüyor. Varlıklarını LGBTİQ+ düşmanlığına adamış durumdalar. Yalnızca kendi 'normal' kabul ettiklerini tüm topluma dayatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Tüm toplum onların 'normal'ine göre yaşasın, düşünsün, giyinsin, konuşsun istiyorlar. 

Söz konusu baskı ve ayrımcılık söylemle de sınırlı kalmıyor. Devletin tüm imkanlarıyla LGBTİQ+’lara saldırıyorlar. İstanbul Valisi ilk mesainde Onur ayı etkinliklerini yasaklıyor, Kadıköy Kaymakamlığı çay içmeyi suç ilan ediyor. “Aile hassasiyeti” adı altında medyada gece gündüz LGBTİQ+’ları hedef gösteriyorlar. 

LGBTİQ+ların eşit ve özgür yaşama haklarını tartışmaya açmak, fikir veya ifade özgürlüğü olarak ele alınamaz. Hiç kimse cinsel yönelimi veya cinsiyet kimliğinden dolayı eşitsizliğe maruz kalamaz. Hiçbir karanlık gökkuşağının renklerini örtemez. Bu karanlıktan kurtuluş LGBTİQ'ların el ele verdiği bir mücadeleyle mümkün. Heteronormatif düzen ve ikili cinsiyet sistemine asla teslim olmayacağız. EHP’li LGBTİQ+’lar olarak bu yıl onur yürüyüşlerinde LGBTİQ+ Meclisleriyle meydanları dolduracağız.