07
Haz

Seçimi atlattılar dövizin ipini bıraktılar Hazine Cumhurbaşkanının Malı Değil, Halkın Ortak Kasasıdır

Geleneksel hale gelen “Dolar ve Euro tarihi rekorunu kırdı” haberleri seçimin ardından da kaldığı yerden devam ediyor. Dolar bugün 23, Euro ise 24 lirayı geçti. 30’u da geçebilirlerdi. Hatta 35’i de… Çünkü geçmemesi için hiçbir sebep yok.

Şaşırtıcı olan dolar ve euronun bugün rekor kırması değil, bugüne kadar 20 sınırında kalabilmesiydi. Bu, AKP hükümetinin seçim kazanma politikasıydı. Kuru sabit tutmak için milyarlarca dolar rezerv seçim sürecinde tüketildi. Hazine de, Merkez Bankası’nın kasası da bu uğurda boşaltıldı. Tüm bu hazine ve rezervler AKP’li Cumhurbaşkanının ve onun yaverlerinin şahsi malı değil, emekçi halkın ortak mülkiyetidir. Hazinenin kasası patronların servetiyle değil, emekçi halkın vergileriyle ve alın teriyle doluyor. O halde söz sahibi de halktır. Halk bu hükümete bu kaynakları kullanma yetkisini, seçimlerde iktidarını korumak için har vurup harman savursun diye vermedi.

Şimdi seçimler bittiği için hükümet açısından doları 20 liranın altında tutmanın da bir anlamı kalmadı. Zaten belli ki dövizi tutacak rezerv de kalmadı. Hükümet dövizin sıkı sıkıya tuttuğu ipini artık gevşetiyor. İşte ekonomide rasyonel zemin, işte Türkiye yüzyılı dedikleri bu… Uygulanan bu modelden halkın payına karın tokluğuna yaşamak, sermaye ve piyasalara ise daha çok kazanç düşecek.