Açıklamalar

Parti Okulu'nda Faşizm ve Diktatörlük eseri incelendi

Emekçi Hareket Partisi (EHP) Parti Okulu, 9-10 Aralık tarihlerinde gerçekleşti. Bu defa, konunun güncelliği de göz önünde olarak, ele alınan eser Nikos Poulantzas’ın Faşizm ve Diktatörlük adlı çalışmasıydı.

Hakan Öztürk’ün sunumuyla tartışmaya açılan eser, 2 günlük programda, hem faşizmin tarihselliği içinde hem de günümüzdeki tek adam rejimi ile kıyaslanarak ele alındı.

Faşizm kavramı irdelendi

Faşizm üzerine çalışan devrimcilerin uzun zamandır kabul edilen bazı tezlerinin de tekrar üzerinden geçildiği, bazı yaklaşımların yeniden değerlendirilip farklı sonuçlara varıldığı iki günlük programda, "faşizm" kavramı irdelendi ve derinleştirildi.

Poulantzas’ın eseri, her güne 5 oturum olmak üzere, toplamda 10 oturum boyu incelendi. Bir Parti Okulu geleneği olarak, katılımcılar farklı fikirlerini ortaya attı ve eser, tartışmaların boyutuna göre yorumlanmış oldu.

Parti Okulu, Marksist-Leninist teorinin temellerini ve güncel politik koşullara karşı geliştirilebilecek yeni fikirleri, devrimci siyasetin yeni kuşaklarıyla buluşturmaya devam edecek.

Parti Okulu hakkında bizimle iletişime geçmek için: ehp.org.tr/parti-okulu-katilim

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz