Açıklamalar

Parti Okulu'nda üç Marksist eser ile üç gün

Emekçi Hareket Partisi’nin düzenlediği, 20 temel kitapla yola çıkan Parti Okulu 2017 Yaz Dönemi programı 10 -13 Ağustos tarihinde, günümüz siyasi koşulları açısından da kritik olan üç temel marksist eser sunumuyla gerçekleşti.

Karl Marx'ın ölümsüz eseri 'Kapital'in I. Cildi, Georgi Dimitrov'un 'Faşizme Karşı Birleşik Cephe'si ve Vladimir İlyiç Lenin'in 'Nisan Tezleri ve Ekim Devrimi' eseri masaya yatırıldı, değerlendirildi ve tartışıldı. 

Kapital herkes içindir

Sanem Deniz Kural'ın sunduğu Kapital'de kapitalizmin prensipleri ve krizleri, emek-sermaye arasındaki uzlaşmaz çelişkiler, yüzyıllardır süregelen emek sömürüsü ve çok daha fazlası, Marx'ın sözleri baz alınarak ele alındı. Kitabın çok ayrıntılı ve kapsamlı olması göz önünde bulundurularak sunum, belirlenen başlıklar üzerinden yapıldı. "Kapital'i herkes okuyamaz" mitine karşı, herkesin okuyabileceği ve anlayabileceği bir sunum gerçekleştirildi. 

Birleşik Cephe'yi anlamak

Hakan Öztürk'ün sunumuyla yapılan 'Faşizme Karşı Birleşik Cephe' sunumu yoğunlukla, güncel siyasetle bağlantılı tartışmalar ve değerlendirmelerle geçti. Dimitrov'un bir sermaye iktidarı olarak incelediği faşizme karşı, savaşım yolları, birlik zeminleri ve demokratik mücadele cepheleri konuşuldu. Hayır Meclisleri'nde yürütülen başarılı referandum kampanyasında, geniş cephe siyasetiyle tecrübe kazanan devrimci siyasetin yeni kuşakları, Dimitrov'un derinlikli fikirleriyle de birikimini arttırdı.

Lenin ve kitle çizgisi

Can Ersoy'un sunumuyla, "devrime yürümenin" kılavuzu niteliğindeki klasik eser 'Nisan Tezleri ve Ekim Devrimi' okundu. Lenin'in siyasi yaşamı boyunca geliştirdiği devrimci parti teorisinin en gelişkin halini, kitle ile parti, parti ile devrim arasındaki ilişkileri ortaya koyan eser bütünlüklü olarak ele alındı. 

Raoul Peck'in yönetmenliğini yaptığı, bu yıl gösterime giren ve çok konuşulan 'Genç Karl Marx' film gösterimi yapıldı. 

Parti Okulu yeni eserleriyle yıl boyunca sunumlarla devam edecek.

Parti Okulu hakkında bizimle iletişime geçmek için: ehp.org.tr/parti-okulu-katilim

 

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz