Açıklamalar

Göndereceğiz! İşçi Emekçi Hükümeti Zamları Durduracak, Ücretleri Her Ay Yükseltecek

 Ekonomik krize gerçek bir çözümü olmayan siyasi iktidar, seçime kadar emekçileri oyalamanın peşinde. Ne bakanlar geldi geçti, her biri yeni bir ekonomik şahlanma tarihleri verdi. O tarihler geçeli çok oldu; sonuç enflasyon rakamlarında, her gün eriyen maaşlarımızda. Gerçek ortada: ekonomik krizin çözümü için öncelikle bu iktidar gitmelidir. Göndereceğiz! 

Yılın başında “tarihin en büyük zammı” diye müjdelenen asgari ücret 6 ayda pul oldu. Oysa patronlar ucuz iş gücü sayesinde karlarına kar katıyor. Emekçilerin yarıdan fazlası ömürleri boyunca asgari ücretle sömürülüyor. Şimdi de asgari ücrete yeni “zam müjdesi” veriyorlar. Enflasyon rekorlar kırarken, asgari ücrete yeni zammın da cebimize girmeden eriyeceği dünden belli. Ücretlere her ay enflasyon oranında zam yapılmadan, bu sorun çözülemez. İşçi Emekçi Hükümeti patronların karını değil, emekçilerin ihtiyaçlarını planlayacak. İşçi emekçi hükümeti ücretleri, her ay gerçek enflasyon oranında yükseltecek.

Zamlar durmadığı sürece, asgari ücrete yapılan zamlardan geriye sadece siyasi iktidarın davullu zurnalı zam açıklamaları, bir de emekçilerin hiç dolmayan pazar torbaları kalacak. Zamları temelli durdurmak üzere; temel sektörler kamulaştırılacak. Krizin esas yükü olan dış borç ödemeleri reddedilecek, haksız ihalelerin ödemeleri durdurulacak. Servet artan oranlı vergilendirilecek, kamu kaynakları patronlara değil, emekçi halkın temel ihtiyaçların karşılanmasına harcanacak. İşçi Emekçi Hükümeti zamları durduracak. 

Onların ekonomiye çözüm diye konuştukları tek şey patronları kurtarmaktır. Patronların iktidarları krize çözüm bulamaz. Patronların peşinden yürüyenler, bugünkü iktidarın saplandığı krizden çıkamaz. İşte bu yüzden hiçbirinin programı emekçi halka umut vaad etmiyor, sadece sabır anlatıyor. Zamlarla, her gün eriyen maaşlarla yaşamaya çalışan emekçilere daha fazla sabır değil emekçilerin lehine bir ekonomi programı gerekir. O programı da ancak bu derdi çekenler, üretenler, emeğiyle geçinenler yapabilir. İşçi emekçilerin denetimi olmadan alınandıkları tüm kararlar emekçilere karşıdır. O yüzden, mevcut hükümeti göndereceğiz, emekçilere çözüm vadetmeyen tüm programları reddeceğiz. İşçi emekçi hükümeti bu ekonomik krize tek gerçek çözümdür. El birliği ile onları gönderelim, işçi emekçi hükümeti için yürüyelim. 

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz