Açıklamalar

GÜÇ ÜRETEN METAL İŞÇİSİNDE, ASGARİ ÜCRET ZAM ORANININ ALTINI KABUL ETME BİRLİK, GREV, ZAFER

Patron sendikası MESS, en son yüzde 21’lik sefalet zammıyla TİS sürecini tıkadı. MESS, metal işçilerinin elindeki haklara bile el koymak istiyor.

Asgari ücrete bile yüzde 50 zam yapılan ülkede Türk Metal ve Birleşik Metal-İş sendikalarının zam teklifi yüzde 30’u zor buluyor. Zamlar ortada, enflasyon ortada, tüm zamları tırmandıran döviz kuru ortada. Tüm bu koşullarda taslaklar ısrarla revize edilmiyor. Her fabrikadan işçilerin itirazı yükseliyor. Sendika merkezleri işçileri dinlemeyecekse kimi dinleyecek?

İki sendika da MESS’in dayatması karşısında revize edilmeyen taslaklar ile greve gideceklerini ilan ediyor. İşçiler de pek çok fabrikada uyarı eylemleri yaptı, yürüyüşler düzenledi. İşçiler şehirlerde gerçekleştirilen mitinglerde bir araya geldi. Ancak patron kesimi metal işçisinin iradesini hala görmezden gelmeyi sürdürüyor.

Birleşik Metal-İş Sendikası, 14 Ocak’ta gerçekleştirilecek olan ilk grev kararını açıkladı. Kocaeli, İzmir ve Mersin’de bulunan 4 fabrikada üretim duracak. Biliyoruz ki direnişi de grevi de ancak üreten işçiler var edebilir. Metal işçilerinin kazanımları, tüm ülke işçi sınıfına armağan olabilir. İşte bunun gerçekleşmesi için söz, yetki, karar hakkımızı ellerimize almaya ihtiyacımız var. MESS’i ezecek, sendika merkezlerini işçilerin kararlarına göre hareket etmeye zorlayacak tek şey budur.

Ülkedeki paranın değer kaybı, işçilerin ücretlerini her dakika eritiyor. Bu ekonomik gidişatta kriz derinleşecek, görüyoruz. Enflasyon yine tavana vuracak, biliyoruz. Bu koşullarda asgari ücrete yapılan zam oranının altında bir oranı kabul edemeyiz, etmemeliyiz. MESS’in maaşları asgari ücrete denkleştirme oyununu bozmalıyız. Bugün zam hakkımıza el uzatan patronların, yarın geleceğimizi alacağını bilmeliyiz. MESS’in sefalet zammı çöpe! Revize edilmeyen, metal işçisini enflasyona ezdiren tüm taslaklar çöpe!

Biz tüm gücümüz, irademiz ve deneyimimizle greve giden metal işçisinin yanındayız. Biliyoruz, mücadele çetin olacak. Ancak metal işçisi ne grevlerin ne de işgallerin yabancısıdır. Baskıyı, sömürüyü bildiği gibi mücadeleyi, zaferi de bilir. Patronlar yenilmez değildir. Mücadeleyi kılavuz edinen tüm metal işçilerinin yolu açık olsun! Metal işçisi MESS’i ezecek. Zafer direnen emekçinin olacak.

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz