Açıklamalar

İşçiye Kaşıkla, Patrona Kepçeyle Veren Asgari Ücret Düzenine Son

Patronların sözcüsü Saray iktidarı ve sendikaları diyor ki “asgari ücret artışında işçileri memnun edeceğiz.” Ne yapacaklarmış bunun için? Ücretleri 3750 - 4000 arasında bir seviyeye getireceklermiş. Ne yüce gönüllülük ama… Sanki iktidar, etrafındaki ucuz kredi arsızı sermayedarlar memnun olsun diye liranın değerini gün be gün eritmemiş gibi. Sanki hayat pahalılığı her gün, yapacakları üç kuruş zammın kat kat üzerinde artmamış gibi.
Kendileri konvoylarla gezsin, kendi çocuklarını yurt dışında okutsun, yanındaki asalak patron takımı semirdikçe semirsin; işçi kesimi de her şeyiyle eksik asgari bir yaşamı kabullenip haline şükretsin. Bekledikleri tam olarak bu, ancak yok öyle yağma. Bu ülkede değeri olan ne varsa üreten emekçiler asgari ücrete mecbur değil. Sizin belirleyeceğiniz asgari ücrete, çarpıttığınız enflasyon rakamlarına, anlattığınız “şahlanış” yalanlarına inanmak zorunda değil. İnanmayacaklar da.
Artık mesele asgari ücret artışını geçti, ekonominin iyi veya kötü yönetilememesinden çıktı. Yoksulluğu da, sefaleti de yaratan; işçiye kaşıkla, patrona kepçeyle veren asgari ücret düzenine son demenin vaktidir. Asgari değil üretenlerin hakettiği yaşamı kuracağız. İşçinin, emekçinin kanını emen sermaye iktidarına da son vereceğiz!

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz