Açıklamalar

Ülkeyi mafya ilişkileri ile yöneten siyasi iktidar, HDP'ye yönelik saldırının sorumlusudur

 

Bugün HDP İzmir il binasına yapılan saldırı, biliyoruz ki tüm muhalefet edenlere yapılmıştır. Hiç kuşku yok ki, siyasi iktidarın karanlık ilişkilerinin ortaya saçıldığı bugünlerde, bu saldırı bir tesadüf değil. İktidarın yarattığı atmosferin, bir kez daha sonuçlarını yaşıyoruz. Bu saldırıya neden olmak üzere siyasi zemin yaratan ve böylesi fiilleri meşrulaştıranlar sorumludur. Zaten ortaya çıkan ilk bilgilerden görüyoruz ki; elinde silahlarla boy boy fotoğraflar yayınlayan fail yalnız değil. Bizlerin o binaların önünde bir sayfa basın açıklaması okunması ihtimalini engellemek için, ne önlemler aldıklarını biliyoruz. O binalara, kendi üyelerinin bile giriş çıkışını hukuksuzca kontrol altına almaya çalıştıklarını biliyoruz. Ama Suriye dahil her yerde silahlı fotoğraflarını yayınlayan saldırganlar o binalara elini kolunu sallayarak giriyorlar. Deniz Poyraz’ı öldürüp, binayı ateşe veriyorlar ve hemen ardından “güvenli bir biçimde” binadan çıkarılıyorlar. 


Siyasi iktidar, çok iyi tanıdığımız biçimiyle bir kez daha, kendi iç çatışmalarının, ortaya saçılan suçlarının, topluma yenilmesinin bedelini başta Kürt halkı olmak üzere tüm muhalefet edenlerin üzerine yıkmak istiyor. Bu saldırıları engellemek ile sorumlu olan bakanları ise, siyasi partilere üye olma hakkını kullananlara saldırmakla meşgul. 


Soruyoruz bu ülkede, muhalefet partilerinin binaları açık hedef haline gelecekse, üyeleri suçlanacaksa, muhalefet etmek fiilen suç olacaksa; bu siyaset hangi zeminde yapılacak? Bu ülkede muhalefet edenlerin can güvenliğinden sorumlu bakan, kendi suçlarının üzerini örtmekten başka bir iş yapacak mı? Bir basın açıklaması yapılacağı zaman, engellemek için bütün kamu kaynaklarını seferber edenler, bu engellemedikleri saldırının hesabını verecek mi? Bu saldırıyı engellemekle görevli siyasi iktidarın ve bakanlarının, bizlerle birlikte bu saldırıyı “kınama” hakkı yoktur. Bu saldırı, HDP'yi hedef göstererek, yöneticilerini hukuksuzca yargılayarak, kapatma davaları açarak, bizzat siyasi iktidar tarafından örgütlenmiştir. Hesabını da tek bir fail değil, hepsi verecektir. O koltukları terk edecekler ve yargılanacaklar.


HDP İzmir il binasına yapılan saldırıda öldürülen Deniz Poyraz'ın ailesine, yoldaşlarına ve ülkede demokrasi mücadelesi veren herkese baş sağlığı diliyoruz. Bu saldırılar karşısında HDP'li dostlarımızı asla yalnız zannetmesinler. AKP-MHP iktidarı bir kez daha ülkede muhalefet edenlere saldırarak kazanma hevesine kapılmasın. İzin vermeyeceğiz. Yenildiler, gidecekler ve yargılacaklar.

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz