Açıklamalar

Halkın Demokrasi Mücadelesi Durmaz HDP Kapatılamaz

Saray-AKP-MHP iktidarı sesi her yerden yankılanan büyük bir çöküş yaşıyor. Sandıktaki halk desteği yitip gitmek üzere. Yaşanan ekonomik kriz emekçi halkın yaşamını her geçen gün daha da zorlaştırıyor. Kendi sömürücü sınıfını beslemekten başka bir hedefi olmayan siyasi iktidar yarattığı ekonomik yıkımın yanı sıra bir de halkın demokrasi ve özgürlük özlemlerini her geçen gün daha da daraltıyor.

İşçiye, emekçiye grev ve örgütlenme yasak, Kürt halkının temsilcilerine de konuşmak ve siyasi mücadele yürütmek yasak. Baskıyla, yasakla, zorbalıkla çöküşü frenleyebileceklerini zannediyorlar. Ama kesinkes yanılıyorlar.

Ne demişti Ahmet Arif 33 kurşun şiirinde, “Vurun ulan, vurun, ben kolay ölmem”. İşte HDP o kolay ölmeyenlerin partisidir. Bugüne kadar binbir temelsiz gerekçeyle üyeleri, yöneticileri, başkanları, milletvekilleri hapisler yattı çıktı. İlk defa partileri kapatılmadı, ilk defa baskıya, saldırıya uğramadılar. Bu ülkenin demokratları ve Kürt halkının temsilcileri baskılara, zulümlere, ölümlere karşı göğüs gererek mücadele yürüttüler. Zalim bir kapatma davası o mücadeleye zerre tesir etmeyecek.

Ama o davayı açanların arkasındaki siyasi irade, bu davayla birlikte bitmiş demektir. Bugüne kadar yaşadıkları gerileme şimdi tam bir çöküşle sonuçlanacak. Ekonomik yıkım, Kürt halkına ve demokratlara zulüm rejimi son bulacak. Bugünkü Ömer Faruk Gergerlioğlu kararı da bu zulmün en önemli halkalarından birini oluşturuyor.

Ancak görülüyor ki amansız diktatörlük girişimine itiraz edenler de amansız bir mücadele yürütüyor. Halkın eşitlik, demokrasi özleminin düşmanlarına pabuç bırakmayacağız. Yıkılıp gidecekler, defolup gidecekler. Göreceksiniz onların partilerini asla kapatmayacağız. Ama onların partileri daha önceki düzen partileri gibi yok olup gidecek. Bu devran böyle çok sürmeyecek.

Emekçi halkın iktidar mücadelesini yürüten partimiz, Kürt halkının temsilcilerine ve demokrasi güçlerine yapılan baskının ve zorbalığın sonuna kadar karşısında olacak. Halkın partilerine el uzatmanın hesabını elbet soracağız.

EHP Merkez Komitesi

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz