Açıklamalar

İktidarın Kar Planı: Fabrikaları Aç Okulları Kapat

Koronavirüse karşı, fabrikalarda iş yerlerinde hiç alınmayan önlemler eğitim alanında tam tersi biçimde uygulanıyor. AKP iktidarı, koronavirüse rağmen fabrikaları açtığı gibi aynı kar mantığıyla okulları kapatıyor. Eğitim bütçesinden kurtulmak, AKP için pandemide bulunmaz bir fırsat.

Uzaktan eğitimin başlamasıyla öğrenciler arasındaki eşitsizlik uçurumu herkesin görebileceği düzeye geldi. Sınırlı sayıda eğitimciyle eğitim bütçesinden kurtulmaya çalışan iktidar, ders alan milyonların koşullarını iyileştirmek üzere elbette tek bir adım atmadı.

Çöken okul sistemleri, yapılamayan sınavlar, kesilen internetler ile koca bir dönem geçti. İktidar, şimdi de uzaktan eğitim fırsatını kaçırmak istemiyor. Okul binaları kullanım dışı, personel çalışmıyor, yemekhaneler işlemiyor. Sınırlı sayıda eğitimci ile uzaktan eğitim sistemini işletebiliyorlar. Öğretmen atama "derdini" çoktan rafa kaldırdılar. Bu süreçte öğrencilerin KYK yurtlarında barınma hakkı fiilen ortadan kaldırıldı. Üniversite yemekhanelerinde ucuza yenen yemek ortadan kaldırıldı. Gençlerin bir araya gelerek sosyalleşebildiği, itirazlarını bir arada dile getirebildikleri kampüsler devre dışı. Öte yandan gençlere kredi verip borçlandırmakla övünüyorlar. İktidarın tüm bunları sürdürmesinin kılıfı pandemi. Bu gidişat işlerine geliyor.

Salgının yayıldığı fabrikalarda üretim durmuyor. İşçiler ölümüne çalıştırılıyor. AVM’ler açılıyor, mitingler yapılıyor, turizm için sahillerde halkın bir araya gelmesinde hiçbir sorun görülmüyor. Kar getirecek her yeri açan iktidar, okulları kar için kapatıyor ve uzaktan eğitimi esas bu sebeple sürdürüyor.

Şimdi Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı bir yandan yüz yüze eğitim planlarının da olduğunu anlatıyor. Üniversitelerde az sayıda dersin yüz yüze görülecek olması, milyonlarca gencin şehirlerine dönmesi anlamına gelir. Bugüne kadar şehirlerin ekonomisini üretime göre değil öğrencilerin tüketimine göre kurdular. Bu adım atılacak olsa da yine ekonomi derdinde olduklarını görmek mümkün. 

Kısmi olarak yüz yüze eğitime geçilse de tüm önlemleri almak iktidarın sorumluluğundadır. Uzaktan eğitimle büyümeye devam eden eşitsizliği ve öğrencilerin gerekli koşullarını sağlamak iktidarın sorumluluğundadır. Ancak bu süreci yönetemeyen, ekonomi için milyonları salgınla baş başa bırakan ve sadece kendi karı için adım atan iktidar her alanda yaşanan sorunların da hayatını kaybeden insanların da bedelini ödeyecektir.

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz