Açıklamalar

Dünyanın Kapitalizmden Kurtuluşu İçin Büyük Emperyalistlerin ve AKP'nin Savaşlarını Bertaraf Edelim

Hükümetin şimdi Doğu Akdeniz'de, öncesinde de Libya'da ve Suriye'de izlediği yayılmacı politikaların iki amacı var. Birinci amaçları ekonomik krizle sıkışan Türkiye'nin sermaye sınıfına yeni alanlar açmak. İkinci amaçları ise milliyetçiliği körükleyip AKP'ye gün geçtikçe azalan desteği yüksek tutmak.

Kapitalizm, tüm dünyada batan ekonomi içinde çırpınıyor. Ülkede AKP’nin çırpınışı da aynı. İktidar ekonomik sıkışmışlık içinde yeni pazar alanları arıyor. Yunanistan 12 deniz milini, İsrail Filistin'in topraklarını, ABD ve Rusya da Ortadoğu'nun petrollerini elbette kendi halkları için istemiyor. Sömürü düzeninin egemenleri, ayakta kalabilmek için yayılmaya mecbur. Bu kapitalist devletlerin yasasıdır. Emperyalizm dönemi budur. İşte AKP'nin sürmeye çalıştığı iz de budur.

Suriye'de güvenlik, Libya'da demokrasi, Doğu Akdeniz'de ekonomi... AKP'nin öne sürdüğü bahaneler bunlar. AKP attığı bu adımları ülke içine "millilik" olarak anlatıp yayılmacı politikalarını meşrulaştırmaya çalışıyor. Ortadoğu'daki "yeni Osmanlı" hayallerini bir kenara bırakmadılar ama büyük bir yenilgiyle geri döndüler. Şimdi Doğu Akdeniz'de, Libya'da, Afrika'da kaplamaya çalıştıkları alan ihvancılık politikalarının devamıdır.

Ortada "masumane" olan hiçbir politika yok. Emek verenlerin ekmeği, yayılmacılık politikaları ile büyümez. Patronların cebi büyür, emperyalistlerin gücü gelişir. Halklara ve emek verenlere ise yoksulluk, kan ve savaş düşer. Büyük emperyalist güçlerin Akdeniz ve Ortadoğu’da at oynatma hedeflerini kabul etmiyoruz. Aynı zamanda ülkedeki egemenlerin sömürü düzenini beslemek üzere bir başka ülkeye müdahale girişimlerinin her zaman karşısındayız.

Komşu ülkelerin halkları kardeştir.

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz