Açıklamalar

Koronavirüse Karşı Kamusal Tedbirler Şart

1. Koronavirüse Karşı Kamusal Tedbirler Şart

Halk sağlığı bireysel tedbirlere bırakılamaz. Dünya çapındaki koronavirus salgını, kamusal sağlık sorunu. Bu sorun ancak kamu tedbirleri ile çözülebilir. Bu virüsle mücadele deneyimini ilk kez Türkiye yaşamıyor. Her ülkenin farklı yöntemlerle, farklı sonuçlar aldığını görüyoruz. Bunlar arasındaki doğru örneklere yönelmeliyiz. Salgının ilk çıktığı Çin ve Güney Kore’de şu aşamada virüsün yayılması neredeyse durduruldu. Çin’den sonra salgının yayıldığı Avrupa ülkelerinde çok daha fazla kayıplar söz konusu. En yüksek oranda kayıplar İtalya’da yaşanıyor. Bu ülkelerin yöntemleri arasındaki farkı görüyoruz. Türkiye’nin koronavirüs ile mücadelede atması gereken ilk adım, Çin ve Güney Kore deneyimlerini dikkate almaktır. İtalya örneğindeki gibi vakit kaybetmemeli. Salgının yayılmasını en aza indirmek için tüm yurtta tam izolasyon sağlansın. Yaygın virüs testi uygulaması hayata geçirilsin. Salgının yayılmasını izleyerek geçirilen her saat, çok sayıda kayıp olmasına sebep olacak.

2. Tam İzolasyonu Sağlayın, Yaygın Virüs Testi Uygulayın

Ülkede iktidarın aldırdığı tedbirler, sınırlı sayıda alanın kullanıma kısıtlanması düzeyinde kalıyor. Salgının yayılmasını önlemek için tam izolasyon sağlanmıyor. Milyonlarca çalışan işyerlerine gitmeye devam ediyor. Güney Kore’de yaygın olarak uygulanan testlere Türkiye’de ulaşım çok kısıtlı. Daha fazla vakit kaybedilmesin. Salgının tüm ülkeye yayılmasını durdurmak için tam izolasyon şarttır. Kısmi tedbirlerle her gün artan sayıda vakaların önüne geçilemez.

3. Tüm İşçileri Ücretli İzne Çıkarın

Milyonlarca çalışan her sabah işyerlerine gidiyor. Milyonlarca emek veren fabrikalarda, atölyelerde, ofislerde, AVM’lerde yan yana çalışıyor. Bu çalışma devam ederken tam izolasyondan söz edilemez. Salgın böyle durdurulamaz. Hiç vakit kaybetmeden tüm fabrikalarda, AVM’lerde işçiler ücretli izne çıkarılsın. Ülke çapında alınan tedbirler, bu ülkenin yarınını var eden işçi sınıfı için derhal uygulansın. İşçilerin ücretli izne çıkarılması bireysel inisiyatiflere bırakılamaz. Devlet tarafından derhal düzenlenmelidir.

4. Kaynağı, Servet Sahiplerinden Karşılayın

Bu süreçte devletin, temel ihtiyaçların karşılanması için düzenleme yükümlülüğü var. Kamu kontrolünde temel ihtiyaçların üretimi gerçekleştirilebilir. Geri kalan tüm çalışma alanları durdurulmalıdır.

Piyasa ekonomisi salgının yalnızca ekonomik sonuçlarını hesaplıyor. Bu yüzden üretimin devam etmesini istiyorlar. Patronlar böylesi olağanüstü durumda bile zenginleşmenin peşine düşmesinler. Bugüne kadar emek verenlerin ürettiğine el koyarak zenginleştiler. Bu olağanüstü durumda da milyonların ihtiyaçlarını karşılayabilecek servete sahipler. Milyonlara kaynak nerede diye soranlara şu cevap verilmeli: Kaynak, servet sahiplerinin banka hesaplarında, arabalarında, mülklerinde. Patronlar, bugüne kadar işçilerden sömürüp biriktirdikleri serveti, şimdi milyonlarca işçinin boğuştuğu salgına karşı kullansın. İhtiyaçlar için oluşturulacak kamu bütçesi, servet sahiplerinden karşılansın.

5. Herkese Test Yapın

Şu anda koronavirüs testi sadece 25 hastanede yapılıyor. Bu sayının 80 milyon nüfusu ve 81 ili olan ülkeye yeterliliği bir hayal. Güney Kore’de her gün 20 bin kişi testten geçiriliyor, yeni vaka sayısı burada git gide azalıyor. Salgının önlenmesinin birinci yolu tespittir. Tespit edilmeyen ve her gün halk arasında yayılan salgının “test yapılmadığı için açıklanmaması” ülkeyi sakinliğe değil İtalya’ya benzer bir noktaya sürükler. Yaygın virüs testi kitleri her yere ulaştırılsın. Halk bu testten tamamen ücretsiz yararlansın. Testler sadece talep edenler için olmamalı. Tüm yurttaşlara uygulanacak testler, tüm vakalara ulaşmayı sağlayacaktır. Güney Kore’de uygulandığı gibi herkesin bilgi alabileceği telefon hatları kurulsun. Vatandaşlar salgından şüphe duyduklarında, yetersiz olan hastanelere akın etmek zorunda kalmasın. Bu hatlar sayesinde enfekte olan yurttaşlar daha hızlı tespit edilebilir. Başka bir yer ile temasa geçmeden, bulundukları yerlerde testten faydalanabilmeleri gerekir.

6. Özel Hastaneleri Kamulaştırın

Ülkede koronavirüse karşı koca bir hazırlıksızlık olduğunu bilelim. Koronavirüs şüphesi olanların yurtlara doldurulmasından bunu görmek mümkün. Piyasacı sağlık düzeninin inşasını gerçekleştiren iktidar, şimdi sağlık hizmetinin yetersizliğini konuşamıyor. Sabahtan akşama tedbir sayılıyor ama salgının ne kadar yayılacağına dair öngörü ve bunu kaldıracak hastane donanımının olup olmadığı konuşulmuyor. Böyle bir yeterlilik şuan ülkede yoktur. Bu nedenle tüm özel hastaneler bu süreçte kamulaştırılsın. Halk, en yakınındaki hastaneden ücretsiz olarak faydalansın. Yurtlarda “karantina” tedbir değil tedbirsizliktir. Karantina süreçleri yurtlarda değil hastanelerde ve hekim gözetiminde olmak zorunda. Hastalığın tedavi süreci için tüm hastanelerin donanımı tamamlanmalı. Salgının en üst noktasına göre hazırlık yapılması gerekir.

7. Herkese Maske, Herkese Temizlik ve Hijyen Ürünü

Tedbir malzemelerinin fiyatlarının artması fırsatçılık değil kendi sürdürdükleri kapitalist ekonominin sonucu. Böylesi bir kamusal sağlık sorununda milyonlarca insan, fiyatı yükselen ürünlere mecbur edilemez. Korunmak istiyorsan “bulabilirsen satın al” diye bir yöntem halka çözüm olarak gösterilemez. Bugün maskenin önemi olmadığını anlatan iktidar, tedbir almakta geç kalan Avrupa ülkelerini izliyor. Salgını neredeyse durduran Çin ve Güney Kore’de milyonlarca insanın tedbir olarak maske kullandığı bir gerçek. 80 milyonluk ülkenin maske ihtiyacı piyasadan değil devlet tarafından ücretsiz olarak sağlansın. Halk sağlığı için yine kolonya ve temizlik malzemeleri gibi ihtiyaçların devlet tarafından ücretsiz temini herkesin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde sağlansın.

8. Ücretsiz Su, Elektrik ve Doğalgaz Sağlayın

Kamusal ihtiyaçları bugüne kadar halka satanlar, halk olağanüstü bir salgınla uğraşırken bu ihtiyaçları ücretsiz sağlamakla yükümlü. Koronavirüs ile beraber en temel hakkımız olan su elzem hale geldi. Tüm belediyeler, hastalık tehlikesi geçene kadar tüm konutlara ücretsiz bir şekilde su, elektrik ve doğalgaz teminini sağlamalıdır. Bu süreçte herhangi bir kesinti olmaması için her türlü önlem alınmalıdır. 

9. İşten Çıkarmalar Yasaklansın, Emekçilerin Borç Yükü Kaldırılsın

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik kriz, koronavirüs salgınıyla askıya alınmadı. Patronlar zarar etmesin diye işçilere ücretli izin bile verilmezken kimse bu süreci işten çıkarmalar için fırsat olarak görmesin. İşçilerin emeğini sömürerek milyonlar kazanan patronlar, “önümüzü göremiyoruz” yalanlarını öne sürmeye kalkmasın. Ekonomik kriz bitmedi, sarsıntılarıyla sürüyor. Üzerine gelen koronavirüs salgını boyunca da işten çıkarmalar yasaklansın. Emekçilerin bugüne kadar üzerinde biriken temel ihtiyaç borçları silinsin.

10. Saklamayın, Açıklayın

Ülkede tespit edilen vaka sayısı, gerçek durumun gizlendiği düşüncesi, kontrollerin yapabileceği yerlerin kısıtlılığı halkta derin bir güvensizlik yaratıyor. Koronavirüs tespit edilen yerler hala açıklanmıyor. Saklanan bu bilgi salgının yayılmasında birinci etkendir. Enfekte riski olan bölgelerin açıklanması, salgının yayılmasının durdurulması için birinci elden ihtiyaç. Sağlık Bakanlığı’nın ve devletin görevi sadece sakinleştirmek değil yurttaşları infiale sürükleyen durumları ortadan kaldırmaktır. İktidarın görevi sadece tedbir açıklamak değil aynı zamanda öngörülen salgın düzeyine göre yaptığı hazırlıkları, planları halka açıklamaktır. Bu bir mecburiyettir.

Unutmamamız gereken şey insan aklının ve bilimin tıpkı Çin ve Güney Kore’de olduğu gibi bu hastalığı da yenebileceğidir.

Müşahit olmak için bilgileriniz giriniz