EHP Parti Okulu başlıyor: Devrimci bir teori olmadan devrimci bir hareket olmaz

Devrimci teoriye önem vermediğimiz takdirde, siyaseti günlük bir heyecan gibi yaşayan insanlar yetişmiş olur. İyi bir sosyalist olarak mücadele içinde ilerlemek isteyenlerin görevi “bir şey demeye çalışmak”, bir fikir için kafa patlatmak, yani siyaset üretmek ve bunu hayata geçirmektir. Tamda bu noktada doğru teori olmadan, doğru pratiğin hayata geçirilmesi imkânsızdır. 

7 Haziran genel seçimlerinin yaklaştığı, AKP diktatörlüğü karşısında pek çok cephede mücadele yürüttüğümüz bu günlerde,  tartışacak çok şeyimiz olduğunu biliyoruz. Türkiye tarihini, Marksist klasikleri tartışarak bugüne ve yarına dair cevaplar üretmeyi hedefliyoruz. 

Marks'ın ölümsüz eseri Komünist Manifesto ile başlıyoruz

Bir mücadele kılavuzu olan Manifesto, EHP Parti Okulu'nda tekrar ele alınacak. Soma katliamının birinci yılını doldurduğu günümüzde, insanlar arası "nakit ödemeden" başka bir ilişki bırakmayan kapitalizme karşı, işçi sınıfının iktidarını nasıl kurulacağına cevaplar arayacağız. 

Kadın mücadelesinin rotası Gülsüm Kav'ın sunumuyla masaya yatırılacak

Nancy Holmstorm’un Sosyalist Feminist Proje eseri ile birlikte kadının ezilmesinin nedenleri bir bütün olarak ele alınacak. Ekonomiden bağımsız bir kadın kurtuluşunun mümkün olmadığını tartışırken, bir yandan da kadın cinayetlerini durdurma mücadelesine rota verilecek.

Türkiye yakın tarihini, neden sonuç ilişkisini temel alarak tartışıyoruz

Sıkça duymaktan yorulduğumuz "ecdad" tartışmalarına, bilimsel bir tarih okuması yaparak yanıt vermeyi hedefleyen EHP Parti Okulu, Az Gelişmişlik Sürecinde Türkiye kitabı üzerine Sibel Uzun anlatımı ile tartışmalara başlayacak. Türkiye'nin yakın tarihinden yola çıkarak, günümüz ilişkilerine dair tespitler, yanıtlar aranacak. 

Bütün parti üyelerini ve parti dostlarımızı bizlerle birlikte tartışmak, fikir üretmek, öğrenmek üzere EHP Parti Okulu’na bekliyoruz. 

EHP Parti Okulu hakkında ayrıntılı bilgi almak, çalışmalara katılmak ve kitaplara ulaşmak için tıklayınız.