Kocaeli'de 4 direnişçi daha tutuklandı

Gezi olaylarına katıldıkları gerekçesiyle dün (09.07) evlerine baskın düzenlenen 18 kişiden ifadeleri alındıktan sonra 8 kişi serbest bırakıldı. Mahkemeye sevkedilen 10 kişiden 4'ü tutuklandı. Gerekçe olarak görevli polise mukavemet ve Gezi'yle ilgili 6 eylemi yönetip yönlendirme olduğu belirtiliyor.

Duruşma sırasında polis ailelere saldırdı

Adliye önünde bekleyen aileelre dağılmaları yönünde ikazda bulunan polise ailelerin cevabı, “Dağılmıyoruz, çocuklarımız bırakılana kadar burada bekleyeceğiz” oldu.

Gözaltına alınanların aileleri ve arkadaşları dağılmamakta ve Adliye önünde beklemekte ısrarcı olunca polisi ailelere saldırdı. Savcının emri üzerine adliye önünden ayrılmaları istenen kitleye çevik kuvvet kalkanları ile vurarak adliyenin karşısındaki kaldırıma sürüklediler. Adliye önünü ve yolu kapattıkları gerekçesiyle kitleye müdahale eden polis bir süre yolu trafiğe kapattı.

Adliye önündeki polisin saldırısı etraftaki vatandaşlardan alkışlarla, ıslıklarla tepki geldi.
Polisin saldırısı sırasında Adliyeye gelen Kocaeli Baro Başkanı Tamer Solakoğlu’da polislerle görüşerek sertliğe gerek olmadığını halka müdahale edilmemesi gerektiğini ifade etti.