Krallara, emirlere verecek canımız yok!

AKP’nin Suriye macerası 71 gencin ölümüyle sonuçlandı.  Fakat AKP hala, başarısızlığının haritası Ortadoğu’da yeni maceralara hazırlanıyor.

Suudi Arabistan’ın öncülük ettiği bir grup Arap ülkesinin, Körfez monarşisi Katar’a ambargo uygulaması, AKP’de şok etkisi yarattı. Katar’dan gelen sıcak paranın damağındaki tadı, benzer bir ambargoya maruz kalmanın korkusuyla, AKP'ye ne yapacağını şaşırdı. Hükümetten yapılan “ılımlı” açıklamalara rağmen, Katar’da Türk askerinin konuşlandırılmasına dair tezkere TBMM’de kabul edildi.

Bunun anlamı, gerekirse yoksul halkın çocuklarının, tek adamın çıkarları için çöllerde Katar hanedanının can ve mal güvenliğini sağlayacaklarıdır. Katar Emiri’nin paralı askeri olarak kullanılacaklar. Acaba bu sefer ne bahane üretecekler? Katar’ı savunmak için hangi “ulusal çıkar”ı gerekçe gösterecekler?

Ortadoğu’daki devletleşmiş çeteler arasındaki anlaşmazlık, halkımızın değil iktidarın sorunudur. Katar ve Suudi Arabistan, Erdoğan’ın dostlarıdır. Suriye’de cihatçı örgütleri ortaklaşa destekleyerek, ülkeyi cehenneme çevirdiklerini bilmeyen yok. Şimdi de emperyalistlerin kirli planlarına dahil olmak için birbirlerine giriyorlar. Erdoğan’ın da onlardan farkı yok.

AKP’nin Suriye’deki ibretlik hezimetini gördük. Kendi amaçları uğruna masum insanların ölümüne sebep olmakta hiç tereddütleri yok. Diğer kararlar gibi bu tezkere de, tek adam ve yandaşları içindir. Onun Ortadoğu’daki monarşilerle yapacakları anlaşmalar içindir.

Daha fazla acı istemiyoruz. Eğer konu savaş ise AKP, yıllarca besleyip kansere çevirdikleri örgütleri savaşa yollasın. Krallara, emirlere, şahlara verecek canımız yok.  Gençlerimizin haritadaki yerini bilmediği ülkelerde ölüme gönderilmesini kabul etmeyelim. AKP’nin savaş politikalarına alet olmayı topyekün reddedelim.