KHK rejimi yenilecek, Nuriye ve Semih kazanacak

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerine devam ediyor.

OHAL, Cemaat için ilan edilmişti. Kadir Topbaş’ın Cemaat’le açık seçik bağı bulunan damadı kirli pazarlıklarla serbest bırakılabildi. Bu kadar operasyonda AKP içinden neredeyse kimseye dokunulmadı. AKP’ye bir şekilde itiraz etmiş olanlar ise tereddütsüz ihraçlarla, tutuklamalarla karşı karşıya.

Nuriye ve Semih’in, Cemaat’le hiçbir alakaları olmadığı, suçsuzlukları ve sonuna kadar haklı oldukları ortada. Toplum bu büyük mantıksızlığı görecek ve kabul etmeyecektir. 15 Temmuz’un faturası, hayır diyenlere kesilemez. AKP’nin bu memleketin yarısından fazlasını cezalandıracak cürmü yoktur.

Rejimin değişmesine “hayır” diyen hiç kimse; akademisyenlerin, eğitimcilerin haksız biçimde işinden edilmesine “evet” demeyecektir. Meşru olmayan başkanlığı halka kabul ettirmeye çalışanların bu iki eğitimciyle ilgili bütün yaptıkları en başından bu yana gayr-ı meşrudur.

AKP; Nuriye ve Semih’in, onlara omuz verenlerin mücadelesini baskıyla örtmeye çalışıyor. Bu kirli çaba boşunadır. İnsanların, işlerine geri dönmek için canlarını ortaya koymak durumunda kalmaları, AKP’nin içinde bulunduğu kepazeliği ortaya koymaktadır. Baskılarla, görmezden gelerek gerçeklerin üstü örtülemez.

AKP; OHAL’le, KHK’larla anayasaya uymama hakkını bile kendinde görmektedir. Nuriye ve Semih’in onurlu açlık grevlerinde karşılaşacakları bütün olumsuz sonuçların sorumlusu, KHK rejimini meşru kılmaya çalışan iktidardır. Bu toplumun rejim değişikliğine hayır dediği gerçeği apaçık ortadadır.

İhraç edilen, yüzüstü bırakılan yüz binlerce kişinin, itiraz etme imkanlarının önü iktidar tarafından kapatılmış durumda. Gezi’de ağaçlara sarılanların mücadelesi, bugün Nuriye ve Semih’le devam ediyor.

Hayır diyenler olarak, Nuriye ve Semih’le birlikte OHAL’in, KHK’ların ve rejimin değiştirilmesinin karşısında omuz omuza durmaya devam etmeliyiz. KHK rejimi kaybedecek, Nuriye ve Semih kazanacak.

EHP Basın Bürosu