Neden kıyaklar hep patronlara?

Hükümet, kıyağı yine patronlara yaptı; Kaçak işçi çalıştıran patronlara “teşvik” geliyor.

Emekçilerin zaten yok denecek kadar az olan hakları, bir bir kısıtlanıyor. Son torba yasayla da, milyonlarca emekçinin sigortalı çalışma hakkı, hükümet tarafından patronlara “referandum rüşveti” olarak sunulmuş oluyor.

Yasadaki mevcut düzenlemede sigortasız işçi çalıştıran patronlar, bir yıl süreyle tüm teşvik ve desteklerden mahrum bırakılıyordu. Ancak Meclis’ten geçen torba yasa ile kayıt dışı işçi çalıştıran patronlara bu ceza artık uygulanmayacak. Yani kaçak işçi çalıştıran patronlara göz yumulacak. Hatta bu uygulama, patronları kaçak işçi çalıştırmaya teşvik edecek, sigortasız çalışanların sayısı katlanarak artacak.

İşçilerin grevlerini yasaklamak için Bakanlar Kurulu düzeyinde seferber olup karar çıkartan hükümet, patronlara açıkça suç işleme hakkı veriyor. Asgari ücretlinin maaşında 10 lira zam yapmadan önce kırk kere düşünen hükümet, kaçak işçi çalıştıran patronlara devletin bütçesinden bol bol teşvik dağıtıyor. Yani işçi için kılını kıpırdatmayan hükümet, patronlara beşer beşer kıyak geçiyor.

Referanduma haftalar kala patronlara “evet” karşılığında kıyak yapan hükümete, emekçilerin cevabı tabi ki “Hayır” olmalıdır. Çünkü ancak “Hayır” çıkarsa emekçilerin mücadelesi önündeki engeller büyük oranda kalkacaktır. Ancak “Hayır” çıkarsa, bir avuç patronun değil, toplumun tamamının hakları korunacaktır.