Aliyev Hanedanlığı'na da Başkanlığa da Hayır

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, eşi Mihriban Aliyeva'yı cumhurbaşkanı birinci yardımcısı yaptı.

16 Nisan’daki referandumda ‘evet’ çıkarsa, Azerbaycan’da yaşananın tıpkısının Türkiye’de yaşanmasının önünde bir engel kalmayacak.

Anayasa değişikliğinin 10. maddesine göre Cumhurbaşkanı’nın yardımcılarını Cumhurbaşkanı kendisi seçiyor. Yani Azerbaycan’da olduğu gibi Cumhurbaşkanı; eşini, dostunu, istediği kimseleri yardımcı olarak atayabiliyor. Cumhurbaşkanı’na bir şey olursa, hastalanırsa veya yurt dışına çıkarsa yerine Cumhurbaşkanı yardımcısı geçiyor. Cumhurbaşkanı’nın bütün yetkileri otomatik olarak, halk tarafından seçilmemiş yardımcısına geçmiş oluyor.

Azerbaycan’da Haydar Aliyev’in yerine İlham Aliyev Cumhurbaşkanı olmuştu. İlham Aliyev şimdi Hanedana karısını da dahil etti.

Azerbaycan örneğinde olduğu gibi Cumhurbaşkanı, eşini, dostunu veya istediği kimseleri yardımcısı olarak atayabilecekse bunun adı Hanedanlık olur. Referandum öncesi birtakım Osmanlı torunlarının çıkıp İstanbul’un belli bölgelerinden arazi talep etmeye cüret etmesi buna bir örnektir.

Meclis’in duvarında “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazıyor. Egemenlik milletten alınıp hanedana verilemez. Egemenlik bizimdir. Bizi de ancak bizim seçtiklerimiz yönetebilir. Toplumun yüzlerce yıl geriye götürülmesine izin vermeyelim. Bu referandumdan ‘hayır’ çıkarabilirsek birlikte çok şeyi başarabileceğimiz bir süreci halk olarak başlatmış oluruz. Bu yüzden ‘hayır’ için canla başla çalışmaya devam etmeliyiz.