7 milyon vatandaş isşiz, biz niye başkanlık konuşuyoruz?

Resmi işsizlik oranı %12’yi aştı. Yani Türkiye, işsizlikte son 7 yıl için dibi görmüş oldu.

Genç işsizlikte durum daha kötü, oran %23’e dayandı. Yani her 5 gençten biri işsiz. İyi bir gelecek umuduyla üniversitelere giden gençlerin yolu işsizliğe çıkıyor.

İşsizlik vatandaşın canına yetti. Ama sokaktaki vatandaşın derdi, yandım yandım başkanlığı ülkenin gündemine sokanların umrunda değil.

İşsizlik, memleket için dipsiz kuyu. 7 milyona yakın vatandaş işsiz.

Vatandaşın derdi işsizlik, baştakilerin derdi başkanlık.

Vatandaş nasıl iş bulacağını düşünüyor. Baştakiler kendilerinin ve yandaşlarının zenginliklerini nasıl koruyacaklarını düşünüyorlar. Siyasi geleceklerini başkanlıkla garanti altına almak istiyorlar.

Peki derdi başkanlık olanlar, başkanlıkla neyin geleceğini savunuyor? İstikrarın. Bu istikrar dedikleri vatandaşın en büyük dertlerinden biri olan işsizliği çözer mi?

Başkanlık işsizliği çözmez. Çünkü fiili başkanlığın uygulandığı 2014 Ağustos’undan bu yana işsizlik bilançosu gittikçe ağırlaştı. İşsizlik %2’den fazla arttı. Başkanlık demek vatandaşı işsizliğe mahkum etmek demektir.

Memleket işsizlikle, kötü ekonomiyle boğuşuyor. OHAL devam ediyor. Dış politika çöktü. Böyle bir ortamda biz niye başkanlığı oyluyoruz?

Halkın gündemi başkanlık değil işsizliktir. Anayasa toplumsal mutabakat metnidir. İşsizlik günden güne yükselirken, bu ortamda anayasa değişikliği konuşulamaz. Hele rejim değişikliği hiç konuşulamaz.

Bu yüzden memleketin hayrına olan referandumda hayır demektir. Referandumda hayır demek işsizliğe hayır demektir.

Güzel günler için hep birlikte kocaman bir adım atalım. 16 Nisan’da oylarımızı hayır’dan yana kullanalım.