Direniş nöbeti sonuçlandı, cenazeler alındı

AKP’nin polisleri tarafından alıkonulan cenazeleri almak amacıyla KJA'nın çağrısıyla bugün Siirt'ten Şırnak'a yapılacak yürüyüşe katılmak üzere Diyarbakır'da toplanan kadınlar yola çıktı.

KJA’nın çağrısıyla, "İnsanlık ölüyor cenazeler gömülmüyor ölüm ablukasını durdurun" şiarıyla bugün Siirt'ten Şırnak'a yapılacak yürüyüşe katılacak kadınlar, sabah erken saatlerde Diyarbakır'da DBP İl Örgütü binası önünde toplandı.

Parti binası önünde bir araya gelen kadınlar arasında Bodrum, Mersin, Adana, İstanbul, Ankara ve gibi birçok kentten gelen BİKG, KOM aktivisti kadınlar ile EHP Genel Başkanı Sibel Uzun ve İstanbul İl Başkanı Özge Akman, Emek Partisi heyeti, HDK bileşenleri, KJA Koordinasyon üyeleri, DTK Eşbaşkanı Selma Irmak, DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna, HDP Grup Başkanvekili Çağlar Demirel, HDP İmralı Heyeti üyesi Ceylan Bağrıyanık ve HDP milletvekilleri ile belediyesi eşbaşkanları da yer aldı.

İki ilin valiliğinden şehre giriş yasağı

Şırnak’taki cenazeleri almak isteyen kadınlara, Siirt Valiliği ve Şırnak Valiliği tarafından giriş yasağı getirildi. Yollara adım adım polis barikatı kuruldu ve yolculuk boyunca yol kesmeler yaşandı.

15 yaşında çocuğa gözaltı

Valilik ile görüşmeyi bekleyen kitleye polis saldırdı, 15 yaşında bir çocuk önce gözaltına alınmak daha sonra linç edilmek istendi.

'Engellemeye çalışılsa da yürüyeceğiz'

Polisler tarafından dinlenme tesisine çekilen araçlar ile Şırnak'a gidileceği duyuruldu. Şırnak'a ulaşmaya çalışan heyetten, Siirt yolunda dinlenme tesisinde açıklama geldi. Açıklamada, Birçok engeli aştık ancak yine buluştuk. Ne kadar engellemeye çalışsalarda yürüyüşümüz devam edecek' denildi.

Cenazeler için direniş nöbeti

AKP'nin kadınların yürüyüşünü tüm güçleriyle engellemesine rağmen kadınlar Mardin'in Midyat ilçesinde Şırnak'tan kalkacak cenazelere ulaşmak için direniş nöbetine başladı.

Kürt halkının direnişine Batı'dan ses verenler konuşuyor

Türkiye'nin dört bir tarafından Kürt illerindeki direnişe destek veren kurumların temsilcilerinden DTK Eş Başkanı Selma Irmak, SODAP adına Serpil Kemalbay, Emekçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sibel Uzun ve SKM adına Münevver İltemur konuşma gerçekleştirdi. Bugün bütün engellemelere rağmen Siirt'te sabah saat 07:00'ye kadar nöbet tutulacağı ve yarınki cenazelere ulaşmak için Şırnak'a yola çıkılacağı bildirildi.

Direniş nöbeti sonuçlandı, bir çok cenaze geri alındı

Mardin'in Midyat ilçesine bağlı bir bölgede gece boyu nöbet tutan kadınlar sabah yapılan açıklama ile nöbetin sona erdiğini duyurdu. Burada açıklama yapan Sebahat Tuncel ve Meral Danış Beştaş, "Direniş sonucu cenazelerimizin bir çoğunu aldık. Burada nöbet sona erecek ancak mücadele için yürüyüş sürecek" diyerek direniş nöbetinin sonuçlandığını belirtti.

Açlık grevindeki annelerle dayanışma

Heyet daha sonra Diyarbakır İHD'de, evlatlarının cenazelerini almak için açlık grevine giren aileleri ziyaret etti.