12 Nisan Pazar Günü Parti'nin İnşaası Kitabı'nın Son Oturumunda Buluşalım

Hem Devrimci Teori
Hem Devrimci Pratik için

Parti Okulu’nda Buluşalım

Bütün ülkeyi saran büyük halk ayaklanması süreci, devrimciler bakımından bir çok soruyu beraberinde getirdi.

Nasıl bir örgüt?

Ne yönde bir siyaset?

Ne biçimde bir eylem?

Kaybetmemek için ne yapmalı?, Kaybedince nasıl yapmalı?

Bu sorular elbette ilk kez bu yüzyılda Türkiye’de yaşayan devrimcilerin aklına gelmiyor. Tarihte aynı sorulara doğru cevapları bulmuş örnekler mevcut. Rusya’da Lenin önderliğinde Bolşevikler, kendilerinden önce yaşanmış tecrübelerle de yoğrularak bunun en başarılı örneğini ortaya koydu.

Peki, Bolşevikler nasıl kazandı?

Cevaplarını aradığımız sorular, bizleri geçmiş olguları incelemeye götürdü. Bolşevikleri ve devrime giden süreci anlamanın, günümüz pratikleri açısından da oldukça faydalı olacağını düşünüyoruz.

Bu sebeple bizleri, geçmişin “biyometrik fotoğraf”ını  görebilmeye yaklaştıran eseri Parti Okulu’nda incelemek için belirlemiş olduk. Tony Cliff’in Lenin’in biyografisini ele aldığı 3 kitaptan oluşan serinin ilk kitabı olan Parti’nin İnşaası kitabı ile Rusya Devrimi’ne giden süreci birçok yönüyle ele alacağız.

Çünkü ancak geçmiş olguları bilerek güncel siyaset yürüten devrimciler ile, Lenin’in “Devrimci teori olmadan devrimci pratik olmaz” sözünün karşılığını vermeye yaklaşabiliriz.

Devrimci teoriye önem vermediğimiz takdirde; siyaseti günlük bir heyecan gibi yaşayan insanlar yetişmiş olur ve bu biçimde ilerleyen bir devrimci işçi sınıfının davasında bir nefer olma yolundan geri düşecektir.

Oysa bizim ihtiyacımız tam aksine, mücadelede sürekliliği esas alan ve bu yolda karşısına çıkan tüm gelişmeleri teorik birikimine ve pratik deneyimlerine dayanarak olgunca karşılayan devrimciler yetiştirmektir.

Parti Okulu, hedefimizin teorik ayağına ulaşmak için doğru bir araç olacaktır. Doğru teori de bizi doğru pratiğe götürecektir. Bu sebeple tüm parti üyesi ve dostlarımızı, hiç tanışmadığımız ancak bu ihtiyaçta ortaklaştığımız tüm arkadaşlarımızı Parti Okulu’na davet ediyoruz.

12 Nisan Pazar günü 12:00’da Parti Okulu’nda buluşalım.

(Katılmak için görsele tıklayınız...)

Parti Okulu İstanbul Yarın Lokali'nde gerçekleştirilecektir.
İsterseniz internet üzerinden de (www.yarintv.net/canliyayin) linkinden takip edebilirsiniz.