Daima Dergisi 2. Sayısı Çıktı!

 7 Haziran'da yapılan genel seçimlerin ardından sosyalistlerin farklı eğilimleri üzerine kapsamlı bir tartışma gündeme oturdu. Dergide, "Toplumun siyasallaşması, siyasetin toplumsallaşması"  ismiyle kavramsallaştırılan seçim tartışmaları, seçimlerin önemi ve sosyalistlerin tutumunu hem tarihsel hem güncel olarak ele alınıyor.  

Siyasi bir hedef olarak seçimler
Geçtiğimiz seçim döneminde, sosyalistlerin farklı eğilimleri olduğu ortaya çıktı ve seçimlerin önemli olup olmadığı tartışma konusu haline geldi. Dergide güncel olarak 7 Haziran seçimlerinde sosyalistlerin aldığı ve almadığı tavır değerlendiriliyor. Türkiye'nin bütünü için gerekli olan siyaseti solun yenilgi yıllarından edindiği alışkanlıklarıyla beraber ele alınıyor.

Daima kuramsal dergisinde Hakan Öztürk, Sibel Uzun, Akın Birdal, Fadik Temizyürek, İlhan Gök, Mustafa Cevdet Arslan, Özgür Karaduman ve Gülsüm Kav yazdı.

Seçimler: Türkiye ve Sovyetler
Dergide tarihte seçimlerin nasıl ele alındığı sorularına cevap bulabilirsiniz. Türkiye'nin hangi tarihte nasıl bir seçim sürecinden geçtiğini kritik olaylara ve seçimlere mercek tutan, seçimleri modernleşme süreci ve Türkiye tarihi ile birlikte anlatan, sosyalistlerin tek örneği olan Sovyet tarihinden seçimlere giden süreçlerde yürütülen tartışmalarla; önümüzü açacak yazılar yer alıyor.

Marksizmin ışığında sosyalistlerin önüne çıkan sorunlar ve çözümleri
Dergide aynı zamanda “Sosyalistler açısından marksizmin ışığında burjuva demokrasisi ve parlementoya bakış açısı ne olmalıdır?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Aynı zamanda; seçimlerin ardından sosyalistlerin durumu ve karşısına çıkan olanaklar ile beraber HDP'nin barajı geçmesi ile karmaşıklaşan gündeme ilişkin sosyalistlerin yürütmesi gereken siyasete dair sorulara cevaplar aramak mümkün.

Seçimler ile birlikte ekoloji ve kadın mücadeleleri
Seçimler toplumun tüm kesimlerini ve tüm mücadele alanlarını da etkiliyor. AKP'nin gerilemesinde rol oynayan Gezi Direnişi ile birlikte de ortaya çıkan; derelerine, ormanlarına, parklarına, ağaçlarına sahip çıkanların mücadele rotası da yine Daima Dergisi’nde yer buluyor.

Kimlikçi bir türü geriletmiş, bütünlüklü bir kurtuluşu önüne koymuş kadın mücadelesinin olduğu bir dönemdeyiz. "Tarihin uyanışı" ile birlikte ilerleyen kadın mücadelesi ve seçimlerin kadınlar açısından önemi metoduyla birlikte ele alınıyor.

Sosyalistlerin tartışmalarını masaya yatıran Daima Dergisi  günümüzün "Ne yapmalı?" sorusuna cevap vermeye çalışıyor.

Şimdiden herkese iyi okumalar...

 

Dergiye ulaşmak için görsele tıklayınız...

 

Daima Dergisi'ne ulaşabileceğiniz yerler:

İstanbul:

Mephisto Kitabevi - Kadıköy/Taksim/Beşiktaş

Semerkant Kitabevi- Taksim

Simurg Kitabevi- Taksim

Bağlam Kitabevi- Taksim

Kadıköy İmge kitapevi

Kadıköy Akademi kitapevi

Mephisto Kitabevi - Kadıköy/Taksim/Beşiktaş

Semerkant Kitabevi- Taksim

Simurg Kitabevi- Taksim

Bağlam Kitabevi- Taksim

Kadıköy Akademi kitapevi

İmge Kitapevi- Kadıköy

Ana Kitapevi - Taksim

Beyaz Adam - Bakırköy - Pangaltı

Scala Kitapevi - Taksim

İzmir:

Duvar Kitabevi

İleri Kitabevi

Yakın Kitabevi

Pan Kitabevi

Kırmızı Kedi Kitabevi

Yakın Kitabevi

Ankara:

İmge Kitabevi

İlhan İlhan Kitabevi

Eskişehir:

İnsancıl Kitabevi

Adımlar Kitabevi

Germinal Kitabevi

Eflatun Kafe

Kıraathane Kafe