Kıdem Tazminatıma Dokunma

İktidar ne zaman “ekonomi iyiye gidiyor” dese hemen ardından milyonların başına açılacak yeni bir felaket haberi geliyor. Şimdi de yıllardır peşinde oldukları ama korkularından uygulayamayadıkları, kıdem tazminatı gaspını yeniden gündeme taşıyorlar. Korkmaya devam etmelerini, akıllarından bile geçirmemelerini tavsiye ederiz: Sakın işçilerin kıdem hakkına elinizi uzatmayın.

Ne ekonomi iyiye gidiyor ne de bu ekonomik düzenin ayakta kalacak hali var. Anlatılanların hepsi yalan. Ülke zaten ekonomik krizi had safhada yaşıyordu. Ardından gelen pandemi süreci de dünya kapitalizminin, milyonların derdine asla derman olamayacağını apaçık gösterdi. Bu yüzden, ilk fırsatta sermayenin yasalarını çıkarttılar. Ülkede en az 10 milyonu bulan işsizler ordusuna, binlerce ücretsiz izin ile evlerine gönderilen işçi eklendi. Bu dünyanın tüm varlıklarını üreten işçi sınıfına, salgını da açlığı da reva gördüler. Tüm bunlar yetmezmiş gibi şimdi de kıdem tazminatını fona devredeceklerini açıklıyorlar. O kadar kolay değil. Ülkenin işçileri, tüm sektörlerde üretenleri, batan beton ekonomisine ekmeğini de haklarını da heba etmeyecektir.

Ekmeksiz, harçlıksız, işsiz milyonlara sabır gerekmez. Emekli olabilmek için bir ömür dişini sıkıp üretenlerin, vereceği tek bir taviz dahi yok. Damat bakanla sendika ağalarının görüşmeleri, bu ülkenin emek verenlerini ilgilendirmiyor, ilgilendirmeyecek. 

Kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılması, kıdem yükümlülüğünden kurtulan patronların işçileri istediği zaman kapıya koymasıdır.
İşsizliğin katlanarak artmasıdır.
Esnek çalışma, güvencesizliktir.
Eriyen maaşlarımızdan yapacakları ek sigorta kesintileri patronların kesesini dolduracaktır.
İşçi sınıfının bugüne kadar kazandıklarını bir çırpıda alamayacaklar.

Bunun için işçiler, emekçiler ve tüm sektörlerde emek verenler kıdem tazminatına karşı harekete geçmeli. Kıdem hakkını korumak yalnızca kendi ellerimizdedir.
İşçilerin birliği ile iktidarın o kalkınma planları, yıkılma planları olacak.
Kıdem tazminatımıza dokunmalarına asla izin vermeyelim.