Virgüllü Rakamlar Yalan İşsizler Kocaman Gerçek

Her ay işsizlik verileri açıklanıyor. Milyonlarca işsiz bir rakam olarak konuşuluyor. “İşsizlik azaldı mı arttı mı” TÜİK’in verilerinde her ay buna bakılıyor.

Derdimiz virgüllü oranlar değil. Derdimiz bu ülkenin en az 10 milyon olan işsizi. Çünkü biliyoruz: Yoksulluk azalmadı, milyonların ekmeksiz günleri azalmadı. İşsizlik tehdidi ile milyonlarca işçiye kapının gösterildiği günler geçmedi. Her birini işte bugün yaşıyoruz.

İktidar işsizliği çözmüyor, aksine işsizliği körüklüyor. Bunu bilerek yapıyor. Çünkü işsizlik işçilerin yükü. İşçilerin maaşlarını düşürmenin yolu, haklarını gasp edip işçileri susturmanın yolu. Kaynak yok diyorlar. Kamunun kaynaklarını sermayeye yatırmak yerine üretime ayırırlarsa kaynak var.

Muhalefet, TÜİK gerçek verileri yansıtmıyor diyor. Ayda bir kürsülerde bu konu dile getiriliyor. İşsizliği büyüten iktidarın kurumları gerçekleri gizliyor, evet. Virgüllü rakamlar koca bir yalan. Ama milyonların gerçeği işsizlik sorunu için çözümü anlatıyorlar mı? Hayır, işçilerin ve işsizlerin oylarıyla kürsülere çıkanlar çözümü anlatmıyor.

Hem iktidar hem de muhalefet çözüm üretmiyor. Çünkü iktidar da muhalefet de sermaye ile el ele. Bu düzenin yıkılmaz olduğuna inanmak isterken korumak için de ayaktalar.

Önce işçiler ve işsizler, onların sermayeyle el ele vermesi karşısında birlik olmalı. Milyonlara verecek işi, ekmeği olmayan bu düzenin yıkılması için mücadele edenlerin mutlaka yanında yer almalı.

Peki biz ne istiyoruz? İstediklerimizi her yerde duyacaklar. Her girilen iş kuyruğunda, her atölyede, fabrikada, iş yerinde çözümü anlatmalı, kendi geleceğimize ve milyonların geleceğine sahip çıkmalıyız.

• Rant-beton ekonomisi durmalı, kamu kaynakları ile yeni fabrikalar açılmalı.

• Gıda, giyim ve tüm temel ihtiyaçlar kamu işletmeleri kurularak üretilmeli.

• Aracılar devreden çıkarılarak, kamu eliyle her yerde halka dağıtım ve satış yapan mağazalar (Halk Market) oluşturulmalı. Temel ihtiyaçlar halka doğrudan ulaştırılmalı.

• Yapılan altyapı yatırımları ve açılan yeni kamu işletmeleriyle işsizlere istihdam sağlanmalı.

• İşsizlik fonunun patronlar için kullanılmasına derhal son verilmeli.

• Kamu, iş bulamadığı yurttaşlarına geçici değil iş bulana kadar asgari ücret ödemeli.

• Belediyelerin olanaklarının büyük bir kısmı geçici yardımlara değil işsizliğin kalıcı çözümüne harcanmalı.

• Her şehirde işçilerin ve işsizlerin ortak meclisleri kurularak sürecin takibi patronların iktidarına bırakılmamalı. Emek verenler, kademeli olarak gidişatı kontrol altına almalı.