Kamusal Sağlık Sorununu Kamusal Tedbirler Çözer

Kamusal Sağlık Sorununu
Kamusal Tedbirler Çözer

1. Ülkede tespit edilen vaka sayısı, gerçek durumun gizlendiği düşüncesi, kontrollerini yapabilecek yerlerin kısıtlılığı halkta doğal olarak güvensizlik yaratıyor. Tespit edilen yerlerin nerelerde bulundukları şeffaf bir şekilde açıklanmalı ve bu bölgelerdeki yurttaşlar da kontrollerini erkenden yapabilmeli, ücretsiz bir şekilde tedavi hizmeti alabilmelidir. Bakanlığın ve devletin görevi sadece sakinleştirmek değil, yurttaşları infiale sürükleyen durumları ortadan kaldırmaktır.

2. Şu anda koronavirüs testi sadece 25 hastanede yapılıyor. Bu sayı 80 milyon nüfusu ve 81 ili olan bir ülke için yetersizdir. Tanı merkezi sayısı artırılmalı ve her ilde yaşayanlara bu bilgi ulaştırılmalıdır. Sağlık herkesin hakkıdır, halk bu testten tamamen ücretsiz ve en kolay şekilde yararlanmalıdır.

3. Kamusal sağlık sorunlarında patronların karı gözetilemez. Okulların tatil edilmesi sebebiyle çocuğun bakımı için ebeveynlere ücretli izin hakkı verilmelidir. Fabrikalarda, atölyelerde toplu bir şekilde çalışan işçiler ücretsiz izin girdabına sokulamaz. Herkese ücretli izin hakkı verilmelidir.

4. Tedbir malzemelerinin fiyatlarının artması fırsatçılık değil kendi sürdürdükleri kapitalist ekonominin sonucudur. Böylesi bir kamusal sağlık sorununda milyonlarca insan, fiyatı yükselen ürünlere mecbur edilemez. Halk sağlığı için maske, kolonya, temizlik malzemeleri gibi ihtiyaçların devlet tarafından ücretsiz temini herkesin kolaylıkla ulaşabileceği şekilde sağlanmalıdır.

5. Tabii ki herkes bireysel tedbirini almalıdır ama koronavirüs bir kamusal sağlık sorunudur. Sadece okulların tatil edilmesi, spor müsabakalarının seyircisiz oynanması yeterli değildir. Bakanlık tüm Türkiye’de kamusal alanların dikkatle takip edilmesi için seferber olmalı ve bu konuda bilgilendirme yapmalıdır.

6. Koronavirüs ile beraber en temel hakkımız olan su elzem hale gelmiştir. Tüm belediyeler hastalık tehlikesi geçene kadar tüm konutlara ücretsiz bir şekilde su ve doğalgaz teminini sağlamalıdır. Bu süreçte herhangi bir kesinti olmaması için her türlü önlem alınmalıdır.

7. Koronavirüsünün bulaştığı en tehlikeli yaş aralığı 60 yaş ve üzeridir. Yaşlılık aylığı ve emekli maaşı alanlar ek koronavirüs desteği verilmelidir. Yaşlıları ve kronik hastalığı olanları korumak için devletin tüm imkanları seferber edilmelidir.

Tüm bu gidişat içinde yapılması gerekenler elbette kapitalist devletleri zorlayacaktır. Ücretli izin vermek, halka ücretsiz tedbir malzemesi dağıtmak, ücretsiz su ve doğalgaz sağlamak; kendi ceplerine girecek kardan "halk için" kısmak zorunda kalacakları anlamına gelir. Ancak kamusal sağlık sorununun çözümü, kamusal tedbirlerden geçer. Bu adımların her birini tek tek uygulatmak için her yerde savunmamız gerekir.

Halkın sağlığını kar aracı olarak kullanan kapitalizme karşı birleşelim.