Metal İşçisinin Tek Yolu Birlik, Grev, Zafer

Patron sendikası MESS ile devam eden TİS sürecinde sona yaklaşıyoruz. Görüşmeler bitti. Patronların zam teklifi %6. Hükümetin açıkladığı enflasyon %8. İşçiler gerçek dışı bu rakamları kabul edemezdi, etmedi.

Konu artık hakem heyetinde. Bizim de işçilerin de hakem heyetinden olumlu bir beklentimiz yok. Patroncu hükümetin hakemliğinden işçinin yararına karar çıkmaz. Bunu biliyoruz. Daha önce yaşadık ve gördük.

Başta emek verenler olmak üzere hepimiz gerçek enflasyonun farkındayız. Temel ihtiyaçlara yapılan zamlar %20 ile %50 arasında. Geçim şartları gün geçtikçe daha da zorlaşıyor. Eskiden asgari ücretin hayli üzerinde olan maaşlar neredeyse asgari ücrete yaklaştı. Kriz büyüyor, maaşlar eriyor.

Hükümet istediği kadar krizin üstünü örtmek istesin, patronlar istediği kadar “krizin nimetlerinden” faydalanmak istesin, metal işçileri grev davullarını hazırlamaya başladılar. Patronlar ise elleri yüreklerinde, bütün planlarını grevin hükümet tarafından yasaklanmasını umut ederek yapıyor.

Greve hazırlanan metal işçileri bilmelidir ki hükümetin grevleri rahatlaklıkla yasakladığı günler geride kaldı. Şimdi kırk kere düşünmek, olacakları hesap etmek zorundalar. Üstelik bu sefer patronların ve patroncu hükümetin karşısında en köklü mücadele deneyimini biriktirmiş metal işçileri var.

Patronların güvendiği hakem heyetinin sözü grevde geçmez. Açlığa, yoksulluğa mahkum olmak istemeyen işçilerin de grevini hiçbir güç yasaklayamaz.

Yıllardır MESS karşısında mücadele etmeyi öğrenmiş metal işçileri grev deneyimlerini tüm işçi sınıfına göstermelidir. Patronlar da AKP de işçi sınıfına ihanet edebileceğini düşünen sendikacılar da metal fırtınayı unutamazlar. Yine de metal işçileri gözlerini dört açmalı ve daha önce metal fırtınayı yarattıklarının bilinciyle sendikalarını önlerine katmalı, geri adım atmayacakları bir mücadeleye itmelidir.

Birlik, grev, zafer!