Saraya Giden CHP'li Tartışması Erdoğan'ın İçeriye Döndüğünün Habercisi

Günlerdir "Saray'a giden CHP'li" tartışılıyor. Bir süredir emperyalistlerin masasında bir o tarafa bir diğer tarafa çarpan AKP, ülke dışındaki hezimeti sonrasında içeriye döndü. İçeriye döner dönmez yaygınlaşan erken seçim beklentileri içinde AKP'nin CHP'ye dönük bir operasyonu rastlantısal değil.

 
Mevcut konjonktürde AKP'nin karşısında, ekonominin kötüleşmesinden sonraki en önemli engel CHP-HDP ittifakıdır. Olası bir erken seçimde CHP-HDP yakınlaşmasının tüm ihtimallerini ortadan kaldırmanın tek yolu CHP içindeki ulusalcı kanadın güçlenmesi ve desteklenmesi. AKP de bunun farkında.
 
Saray'a giden CHP'linin kim olduğunun bir önemi yok. Böylesi bir devlet müdahalesi karşısında CHP'nin derhal iç karışıklık yaşayacak kadar gevşek bir yapıda olması, bölünmeler yaşayan AKP'nin işine geliyor.
 
Konumuz CHP'nin muhalefet etme biçimi ya da yeteneği değil. Konumuz AKP'nin en güçsüz muhalefet karşısında bile kaybetme ihtimalini hesaplaması ve devlet aygıtlarını CHP kongresine müdahale etmeye yönelik kullanmaktan çekinmemesi.
 
AKP'nin seçimlerde kaybetmemek için yaptıkları bizim için kaybetmekte olduğunun kabulüdür. 17 yıllık AKP iktidarının kaybetmesi mümkün, bunu Erdoğan da biliyor.