Emek Verenler Yaşamalı Başka Bir Dünyayı Kurmalı

Fatih'te 4 kardeşin ölümü ardından herkesin aklına ilk gelen sebep geçim derdi oldu. Detayları ve sonuçları zamanla ortaya çıkacaktır ama nerede bir insan canına kıysa sebebinde geçim derdi olduğunu düşünmek bile bu düzende yaşamanın artık akıl sağlığını zorladığının bir verisi. Borçlar, haciz, işsizlik...

Bu ölümlere isyan edenler, sosyal yardım safsatasına kanmamalıdır. Hiçbir "yardım" bu düzende, üretilen bolluğun sadece bir avucun elinde biriktiği ve dünyanın yüzde 99'una asla adil bir şekilde dağıtılmadığı gerçekliğini değiştirmez. Bizim ürettiğimiz o bolluk yüzde 1'in elindeyken; alamadığımız ekmeklerin, ödeyemediğimiz faturaların sonu olmayacak.

Bugün dünya çapında insanlığın sürüklendiği kaygıyla yaşamak; sosyal hayatın yokluğu, insanlığın yaşadığı bu depresyon sistemin son demlerinin yarattığı tramvalardır.

Toplumu ikiye bölen zenginlik ve fakirlik toplumun doğası gereği değildir. İşte toplumun dayanışma araması bile bir itiraz biçimidir fakat çözüm için yetersizdir.

Bu dünyanın işçilerinin ürettiği bolluk, onu üretenlerindir. Hiç kimsenin bunu patronlara, başkanlara ya da bir avuç azınlığa reva görmeye hakkı yok. İnsanlık bu düzeni değiştirecek, adalet öyle sağlanacak.