İşten Atmalar Her Yerde Yasaklansın

Ekonomik krizde patronlara dönük teşviklerin, indirimlerin, afların ardı arkası kesilmiyor. Ancak her daralmada, her küçülmede akıllarına ilk gelen işçi çıkarmak oluyor. Şimdi de kapıda esnek çalışma yasası bekliyor ki patronlar daha kolay işçi çıkartabilsin.

Maltepe Belediyesi işçileri işlerini geri kazandılar. Üsküdar'da, Ataşehir'de, Aydın'da, Aliağa'da, Saica Pack'ta, Valfsan'da, Eaton'da, Cargill'de, Soma'da işini, hakkını isteyen işçilere hakları teslim edilmelidir.

Yasalar patronu korumaya devam ettiği sürece işten atmalar son bulmayacak, bilelim. Bu ülkenin tüm emek verenleri olarak her an işimizi kaybetme kaygısıyla yaşamayacağız. İşimiz ekmeğimizdir. Ekmeğimiz de patronların lütfu değildir.

"İstersem işten atarım" devrini kapatacağız. İşten atmaların yasaklanması sadece fabrikaların, işyerlerinin değil belediyelerin de gündemidir. Hiçbir patron, hiçbir belediye başkanı keyfi olarak işçileri kapıya koyamayacak. Bu konu siyasi iktidarın ve ana muhalefetin ilk gündemi olmak zorundadır. Onlardan bir beklentimiz yok ama bu EHP'nin ilk gündemi olacak; bunu her yerde birinci madde olarak öne süreceğiz. Bir kez daha ilan ediyoruz. İşten atmalar her yerde yasaklansın.