Kapitalizmde başarı boş hayaldir

Hiçbir karne, hiçbir sınav; bu ülkenin çocuklarının eğitime eşit imkanlarla ulaşamadığı gerçeğinin üzerini örtemiyor. İlk öğretimden yüksek öğretime kadar eğitimdeki temel sorun paralı olmasıdır.

Eğitimin tamamen sermayenin tekelinde işletildiği, bilime karşı dini eğitime yönelinen, parası olanların özel eğitim ile kendisini kurtarmaya çalışıp olmayanların başarısız kabul edildiği eğitim sistemi, acaba bu ülkenin gençlerine ne vermiştir ki ne istiyordur?

Bugün 18 milyon öğrenci karne aldı. Yarın 2,5 milyon öğrenci YKS’ye girecek. Tüm sınavlardan geçenler için KPSS ileriki günlerde kapıda. Maalesef karneleri, sınavları, zeki-tembel ayrımlarını, bireysel çaba hikayelerini dinliyor olsak da sonuçları neyin belirlediğini biliyoruz.

İmkanı olanlara “iyi” eğitim ulaşacak, imkanı olmayanlara ise hayatta kalmak adına “bireysel çaba” testi daimi olacak. Tüm testleri geçenlerin yüzde kaçı iş bulacak?

Bu tablonun değişmesi için kendini kurtarmayı dayatan sisteme karşı ödevlerimiz var: Eğitime eşit koşullarda ulaşmak için, tüm geleceğimizi bu bilim düşmanı gidişattan kurtarmak için ve dünyanın tüm çocuklarının eşit olması için; daima rekabete karşı, daima örgütlü mücadele.

Eğitimdeki tablo bu düzende düzeltilemez. Rekabeti öven, güçlüyü koruyan, zayıfı dışlayan paralı eğitim düzeni kökten değişmelidir. Gençleri bu düzenin yarışmalarında elenmek için değil sosyalizmi kurmak için mücadele etmeye çağırıyoruz.

Kapitalizmde başarı boş hayaldir. Emekçi veliler kendinizin, çocuklarınızın ve insanlığın kurtuluşu sömürücü sisteme itiraz etmekle, örgütlenmek ve mücadele etmekle mümkündür. Yarınlar için bugün harekete geçelim.