AKP İktidarı Yenilmeyi Öğrenecek

 

İstanbul seçimleri bugüne kadar hiç sayılmadığı kadar çok sayılarak en gerçek sonuçlarına ulaşmıştır. Ekrem İmamoğlu’nun oy farkı tüm seçim kurullarında tekrarlanarak yapılan sayımlar sonucunda da nettir. AKP bu oyunbozan gidişatına son vermek zorundadır.

Bugüne kadar kendi meşruiyetini ancak sandığa dayandırabilen iktidar büyükşehirlerde kaybetmeyi hazmedemeyişinin kıvranmalarını yaşıyor ve başta tüm İstanbul halkı olmak üzere tüm Türkiye’ye de yaşatıyor.


Bu kez Sonucu Belirleyen AKP’nin dağınıklığı CHP’nin örgütlülüğüdür

Halkımız AKP’yi seçmemekle birlikte, bu gidişat karşısında aktif bir mücadele hattı içerisindedir. AKP’ye itiraz sesini çıkartanlar misli ile sandıklarda da örgütlenmişlerdir.

Bundan önceki tüm seçimlerde büyük bir hata olarak tartıştığımız ve başta CHP olmak üzere muhalefet cephesi tarafından çözülmeyen sandık güvenliği ve alınan oyların sayısına doğrudan ulaşabilmek, bundan önceki bütün olumsuz deneyimler sonucunda bu seçimlerde sandıklarda örgütlü hareket edilmesini sağlamıştır.

Tek adam rejimi AKP’yi bir örgüt olmaktan çıkarmış rejimin halkla bağı örgütsel olarak da kopmuştur. AKP elitleri ve halk birbirinden önceki zamanlara göre çok uzaktır. Bu durum CHP’de ise önceki dönemden dersler çıkararak aşılma emareleri gösteriyor. Daha örgütlü hareket etme başarısı sağlayan CHP sonuçları belirlemede etkili olmuştur. İmamoğu süreci iyi yönetmiştir ama arkasında da CHP örgütlülüğü güçlüdür. Bu demokratlar açısından ve örgütlülüğün önemini göstermesi açısından olumlu bir gelişmedir.

Bu bağlamıyla da AKP’nin her zaman yaptığı geceden kazandık açıklamaları, teşekkür pankartları ve itirazları kamuoyunda tutmamıştır.


Ekrem İmamoğlu’nun seçildiğini AKP seçmeni kabul etti, yönetimi de kabul edecektir

Ekrem İmamoğlu’nun seçimleri kazandığınn AKP seçmeni tarafından da artık kabul gördüğü, bizzat AKP’nin kamuoyu araştırmaları tarafından da açıklanmıştır.

Ekonomik kriz koşullarında, NATO ve Rusya ile krizin eşiğindeyken, toplumsal tabanını kaybederken, AKP örgütü zayıflamış demokratlar ise örgütlülüklerini güçlendirmişken Erdoğan ve ittifaklarının bu yenilgiyi kabul etmekten başka şansı yoktur. Yeniden seçim gibi ihtimalleri devreye sokması ve bu gidişattan vazgeçmeyişi, kendisinin de sonu olacaktır. Bu aşamada YSK tarafından tayin edilen bir yenilgi kararı Erdoğan için en iyi seçenek olarak belirmiştir. Bunun dışındaki seçenekleri kesinlikle seçemez demek bu rejim için mümkün değil ama seçebilir demek de bir o kadar zor.

Emek verenlerin serbest seçimlere ihtiyacı var. Burjuva kliklerinin savunmaktan aciz olduğu asgari demokratik işleyiş emek verenler için hayatidir. Bugüne kadar demokratların tüm dağınıklığına karşın sadece sözde değil her süreçte pratik inisiyatifler alan partimiz serbest seçimleri ortadan kaldırmaya yönelik adımlar karşısında yine inisiyatif alacaktır. Piyasa ekonomisini ve onun temsilcilerini sandıklara da tarihe de gömeceğiz. Bundan kaçmak yok.