Paralı Eğitim Yuvalarını Teker Teker İşaret Edeceğiz

Paralı eğitim mücadelesini ilk başlattığımız zamanlar sürekli “Eğitim paralı mı, nerede paralı eğitim veriliyor, eğitimi devlet veriyor” gibi cümlelerle karşılaşıyorduk. Tabi okulların açılmasıyla somut gerçekler gün yüzüne çıktı. Kriz döneminde ailelerin eğitim masraflarını gidermek için nasıl zorlandıklarını en somut örnekleriyle gördük. Parasız eğitim mücadelesi biz sadece gençlerin değil anne babaların da mücadelesidir.  
 
Alınması gereken okul kıyafetleri, defter-kitaplar, okul materyalleri ortaya çıkınca eğitimin birçok alanının devlet tarafından değilde; öğrenciler, aileler tarafından karşılanıyor. 
Birde ülkenin içinden geçtiği kriz de ortaya çıkan bu meblağları ödemek, işçi-emekçi aileler için hem okuyup hem çalışan gençler için o kadar kolay değil.
 
***
 
Bizlere sunulan eğitim devletten değil bizlerin cebinden çıkıyor. Evet toplumun büyük bir kısmı eğitim masraflarını kimin karşıladığını ya da karşılamaya çalıştığının farkında ama yetmez biz teker teker paralı eğitim yuvalarının nereler olduğunu işaret edeceğiz, eğitim parasız manipülasyonlarına izin vermeyeceğiz. Parasız eğitim istiyoruz.