Emperyalizmin Karşısında Venezuela Emekçilerinin Yanındayız

ABD destekli darbenin karşısında olmamız, emekçilerle bağı kalmamış olan Maduro’yu savunacağımız anlamına gelmez. 
 
Maduro sağcılaşan ve bürokratikleşen siyasetiyle karşı devrimin önünü açtı. Emekçilerin iktidarın içinde olmadığı her durumda o iktidar yozlaşarak yıkıma, darbeye açık hale gelir.
 
ABD emperyalizmi yıllardır ambargo uygulayarak hizaya getirmeye çalıştığı Venezuela’da gözünü petrol rezervlerine dikmiş durumda. Darbe girişiminin başarılı olması durumunda ülke kanlı bir diktatörlükle karşı karşıya kalacaktır.
 
ABD ve işbirlikçileri, Venezuela’dan derhal defolmalıdır. Venezuela emperyalizm karşısında bir kaledir. Daha önce olduğu gibi emperyalizmin saldırıları bir kez daha boşa çıkarılacaktır. Venezuela için kararı emekçiler vermelidir.
 
Emperyalizmin karşısında halklar yozlaşmış iktidarlara mecbur değildir. Maduro, iktidarı emekçilere ve devrimci güçlere teslim etmelidir. 
 
Şu gerçeği bilelim ki Venezuela’da hiçbir zaman tam anlamıyla sosyalizm ilan edilmedi. Nitekim bu tür yönetim biçimlerinin ayakta kalma şansı her daim düşüktür ve rejim eninde sonunda gericileşecektir. Emekçiler tüm iktidarın üretenlerde olduğu, üretim araçlarının emekçilere devrolduğu bir düzeni inşa için, bilimsel sosyalizm için yola koyulmalıdır.