Eğitim Kamulaştırılıncaya Kadar Mücadeleye Devam Parasız Eğitim İstiyoruz

Türkiye’de bir öğrencinin 17 yıllık eğitim hayatı boyunca toplam masrafı 599 bin 816 TL. Öğrencilere ise bu fahiş meblağları ödemekten başka çıkar yol bırakılmıyor. Aksi halde, eğitim hakkımızın gasp edilmesi tehdidi ile karşılaşıyoruz. Bir ekonomik krizin içerisindeyiz ve böyle giderse işçinin, emekçinin çocuğu eğitim dahi alamayacak. Bu yüzden Parasız Eğitim hakkımızı alıncaya kadar mücadeleye devam.
 
 
Borçlanmak değil parasız eğitim istiyoruz
 
1.2 milyon öğrenci devletten borç alıyor, burs değil. Gençler eğitim alabilmek için devlete borçlanmak zorunda kalıyor. Neye göre kime çıktığı belli olmayan burslar, yapılan harcamalar düşünüldüğünde devede kulak kalıyor. Birçok gence zaten çıkmayan 475 TL burs, en temel ihtiyaçlara bile yetmiyor. 
 
 
KYK yurtları niteliksiz özel yurtlar servet değerinde
 
Üniversiteye başladığımızda karşılaştığımız ilk sorun barınma sorunu. Devlet en temel hakkımızı karşılamakla yükümlü; fakat zaten niteliksiz olan bu yurtlar karşılığında, aylık olarak ortalama 250 TL talep ediyor. Bunları kabul etseniz dahi, size KYK yurdu çıkmayabilir. Nitekim bu sene yurt başvurusu yapan her 4 öğrenciden 1’ine yurt hakkı tanınmadı yani 100.00 öğrenci sokakta kaldı. Bu durumda geriye bir seçenek daha kalıyor: Fiyatı neredeyse bir ev kirası olan özel yurtlarda kalmak. Orta gelirli bir ailenin bu yurt masraflarını karşılaması ise imkansız. 
 
 
Ucuz olması yetmez bedava olmalı
 
Devlet okullarında yemekhanelere her yıl %150’ye varan zamlar yapılıyor. Zaten dışarıda daha ucuzunu bulamayan öğrenciler, ne zaman hangisinden böcek çıkacağı belli olmayan yemekhanelerde yemek zorunda kalıyor. Devlet, beslenme gibi temel bir hakkımızı karşılamakla yükümlü iken ucuz olması ile övünüyor.Ucuz olması yetmez bedava olmalı.
 
 
Eğitim ticaret alanı öğrenciler geçim kaynağı 
 
Ders kitapları, okul üniformaları, ulaşım. Eğitimin tüm yükü öğrencilerin ve ailelerin sırtında. Malatya’da 90 TL’lik aidat ödenmediği için bir çocuk anaokulundan atılırken, Kocaeli’nde İsmail Devrim çocuğuna okul pantolonu alamadığı için intihar etti. Öğrenciler ise yüzlerce lirayı bulan ders kitaplarını alabilmek için çalışmak zorunda. 
 
 
Tek Yol Devrim, Tek Yol Parasız Eğitim
 
Eğitim en temel hakkımız olmasına rağmen, ülke de eğitim almak her geçen gün zorlaştırılıyor. Barınmadan yemekhaneye tüm alanlar her geçen gün zamlanıyor. Parasız eğitim mücadelesi bu zamların önüne geçecektir. Fakat özel üniversitelerden yurtlara kamusal eğitim mücadelesi tek başına bir eğitim mücadelesi değildir. Bu mücadele kapitalizmin ortaya çıkardığı sınıf sorununa ve özelleştirmeye karşı mücadeledir. Çünkü eğitimin paralı olması sorunu sistemin ortaya çıkarttığı bir hak gaspıdır. Biz tek başına bir eğitim mücadelesi vermiyoruz. Gençlik olarak sistemin tüm sorunlarına karşına bütünsel bir mücadele veriyoruz. Bu yüzden tek yol devrim, tek yol parasız eğitim.
 
 
Parasız Eğitim için harekete geç:
 
Parasız eğitim mücadelesine katıl.
 
Eğitimin tüm alanlarının parasız olması gerektiğini her yerde anlat.
 
Üniversitende Türkiye Parasız Eğitim Konferansı hazırlık toplantılarına katıl.
 
Sen de düşüncelerini yaz gönder, yayınlayalım.
 
Bulunduğun ilde ilçede EHP Gençliği'ne başvur, birlikte mücadele edelim.