Asgari Ücret Zammı İçin İşçinin Hakkı En Az Yüzde Yirmi Altı

Asgari Ücret Zammı İçin Harekete Geçelim

Önümüzdeki günlerde asgari ücrete yapılacak zam oranı gündeme gelecek. Ekonomik krizin baş sorumlusu siyasal iktidar zam oranını belirlerken patronların lehine karar almaya zemin hazırlıyor. Eğer işçi sınıfı örgütlü gücüyle itirazını yükseltirse hükümetin patronlar lehine atacağı adımı durdurabilir. Partimiz bu gidişatı durduracak yegane güç olan işçileri harekete geçmeye ve hakkımızı almaya davet ediyor.

1. Enflasyon Yükseliyor, İşçinin Maaşı Eriyor

İşçilere karın tokluğunu nasıl sağlayacaklarını anlattıkları simit-çay hesapları geride kaldı. Undan susama, susamdan çaya ve her gıdaya yüzde yüzü aşan zamlar geliyor. Her ay, bir önceki yılın enflasyon oranlarını katlayarak aşıyor. Asgari ücret yerinde sayıyor ancak maaşlardan kesilen gelir vergisinde ivme aşağı inmiyor. Tüm bu hayat pahalılığı karşısında asgari ücretlinin maaşı günden güne eriyor.

2. Avrupa’nın En Ucuza Çalışan İşçileriyiz

Türkiye asgari ücrette Avrupa ülkeleri arasında en alt sıraya düştü. Avrupa’da emeğin en ucuz olduğu ülke Türkiye. Değersizleşen TL, dolar bazında maaş olarak nitelendirilemeyecek bir seviyede. Açlık sınırı 1893, yoksulluk sınırı ise 6167 liraya dayandı. Bu koşullarda asgari ücretli 1603 lira ile asgari bir yaşam dahi sürdüremez. Asgari ücreti düşük tutmak, işçi sınıfını yalnızca açlığa değil ölüme mahkum etmektir.

3. Kaynaklar İşçilere Değil Yönetenlere ve Patronlara Akıyor

Asgari ücret konu olduğunda “kaynağımız yok” cevabı ile karşımıza çıkacaklar. Kendi maaşlarına YÜZDE YİRMİ ALTI zam yapanlar asgari ücrete yapılacak zam oranını düşük tutmaya hazırlanıyor. Ekonomik krizin baş gösterdiği ilk günlerden itibaren işçilere hiç olmayan kaynak, teşvik ve primlerle özel sektöre akıtıldı.

4. Metal İşçisi Kazandı, Asgari Ücreti de Kazanabiliriz

Kaynakların sınırlı oluşu, dişimizi sıkmamız gerekliliği üzerine kurulacak pazarlık masalarını ancak işçilerin örgütlü mücadelesi devirebilir. Metal işçileri örgütlü gücüyle, EMİS ile yapılan sözleşme görüşmelerinde bu yıl yüzde 24 zam oranını kazandı. Milyonların aldığı asgari ücrete yapılacak zammı da ancak işçilerin örgütlü gücü kazanabilir.

Neler Yapalım?

  • Asgari ücretimizi siyasal iktidara, patronlara yedirmeyelim.Hakkımız olana sahip çıkalım.

  • En az yüzde yirmi altı zam olması gerektiğini her yerde savunalım.

  • En yakınımızdan başlayarak konuşalım, haberleşelim, bir araya gelelim, örgütlenelim.

  • İşçi eğitimleri düzenleyelim, anlatalım.

  • Sosyal medyadan videolar, yazılar paylaşalım.

  • En yakın EHP örgütlenmesi ile irtibata geçelim.

  • Bulunduğumuz yerde komiteler kuralım.

  • Parti, komite faaliyetlerine katılalım.

  • Toplantı, panel, buluşma düzenlemek için adım atalım.