Zamların Geri Çekilmesi Yetmez Parasız Eğitim İstiyoruz

Geçtiğimiz günlerde KYK tarafından yurt fiyatlarına yüzde 15,8 zam yapıldığı açıklanmıştı. Bugün ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu KYK yurtlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Her şeyden önce yurtlara yapılan zammın geri çekilmesinin bu ülkedeki tüm gençler için bir kazanım olduğunun farkında olmalıyız. Zamların açıklandığı günden beri öğrencilerin aldığı tavır ve bu konuda harekete geçmeye hazırlanan öğrenci gençlik hareketi geri çekilme kararının alınmasının en büyük sebebidir.

Bu karar biz gençler için olumlu bir kazanımdır ancak yeterli değildir. Bu ülkede eğitimin paralı olması sorunu sadece devlet yurtlarına yapılan zammın geri çekilmesiyle kapatılamaz. Barınma hakkı zaten devlet tarafından parasız bir şekilde öğrenciye verilmesi gereken bir haktır. Ancak öğrenciler aylık ücretleri neredeyse asgari ücret fiyatı olan özel yurtlara ve hatta kalmak istememelerine rağmen zorunluluktan cemaat yurtlarında kalmak zorunda bırakılıyor. Zamların geri çekilmesi KYK yurtlarının da ücretli olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Bu yüzden zammın geri çekilmesi yetmez, tüm yurtlar parasızlaştırılmalıdır.

Eğitim ile ilgili tek sorun yurtlara yapılan zam değildir. Türkiye’de eğitim her açıdan paralıdır. Özel üniversitelerden yurtlara, ders kitaplarına kadar eğitim ile ilgili herşeyi ücretsiz almak öğrencilerin hakkıdır. Bu yüzden gençliğin önünde bu kazanımla birlikte daha atılacak önemli adımlar var.

Tüm gençliği, öğrencileri parasız eğitim mücadelesi için harekete geçmeye davet ediyoruz.