AKP'nin Eğitimi Çöküştür, Dayatılan İmam Hatipler Boş Binlerce Öğrenci Açıkta

TEOG değiştirilirken, yürüttüğümüz tartışmaların sonucunu, bugün açıklanan yerleştirme sonuçlarıyla öfkelenerek görüyoruz. Binlerce öğrenci yerleşemedi, binlerce imam hatip kontenjanı da boş kaldı. Sınav sistemini torpil sistemi haline getirmek için başlattıkları adrese dayalı yerleştirme, bir kez daha eğitim sistemlerinin çöküşünün ilanı oldu. Yine pişkince açıklamalarını yaparlarken, olan öğrencilere oldu. 

 

Maalesef sınav sistemi yaklaşık yüzüncü kez değişirken, bu değişikliğin sınav yerine torpil sisteminin getirilmesi demek olduğunu, merkezi sınav sisteminin kalkışının torpil ve eşitsizliğin esas ortaya çıkmasına sebep olan sistemsizliği ortaya çıkaracağını, en merkezi sistemde bile sınav sorularını çalıp milyonlarca gencin geleceğiyle oynayanlar son değişiklikle yaratılan başı boşlukla her türlü adaletsizliği yapacaklarını anlattık durduk. Sonucunda “ben ne istersem o olur” diyenler şimdi bu rezillikten sorumludur. 
 
Şimdi öğrenciler ya İmam Hatip seçersiniz, ya da boşta kalırsınız dayatmasıyla karşı karşıya. Öğrencilerin aldıkları puanların İmam Hatip seçmediler ise hiç bir anlamı kalmadı. Yani mevcut sınav tam da o günlerde dediğimiz gibi, göstermelik bir sınav olarak kaldı. 
 
Her ilçede başka okul kalmazcasına açtıkları İmam Hatip’lerin kontenjanları da ciddi oranda boş kaldı. Eğitimde çöküşü gizlemeye çalışanlar bir kez daha büyük bir beceriksizliğe imza attılar. 
 
Güneş balçıkla sıvanmaz. Her beş İmam Hatipli Liseli’den yalnızca birinin üniversiteye girmesi 15 yıllık iktidarlarında eğitimin ne durumda olduğunun kanıtıdır. Şimdi öğrencileri zorla bu imam hatiplere sokmaya çalışmanız da boşa çıkacak. 
 
Çocukların geleceği tek bir kişinin iki dudağından çıkacak lafa göre belirlenemez. Her seferinde değiştireceğiniz bakanlarla eğitimde yaratttığınız tahribatın sorumluluğundan kaçamazsınız. 
 
Eğitim sistemiyle yapboz gibi oynayanlara karşı durmanın önemi sürüyor. Başta bu sürecin mağduru durumuna itilmiş olan öğrenciler ve velileri olmak üzere , çocukların geleceğini karartanlara izin vermeyen tüm yurttaşlar, bu eğitim sistemini alaşağı etmek için direnmeye devam edeceğiz.