Niteliksiz Olan Biz Değiliz, Eğitim Sisteminiz

Yıllardır sürekli değişen fakat bir türlü düzene oturmayan eğitim sistemi, her seferinde öğrencilerde giderek büyüyen bir gelecek kaygısı yaratıyor.
 
Her değişiklikten önce AKP, kendi getirdiği önceki sistemi başarısızlıkla suçlayıp getirdikleri yeni eğitim sisteminin ise öğrenciler için başarı vaat ettiğini söyledi. Ancak yeni gelen her sistem bir öncekinden daha kötü ve gerici olmakta. Öğrenciler yeni gelen her vasat sistemde, bir önceki sınav sistemini arar hale geliyor. Bu sefer de TEOG yerine getirilen Liselere Geçiş Sınavı (LGS), hem sınava girecek öğrenciler için hem de veliler için çok uzun bir süre anlaşılmaz kaldı. Eğitim sistemindeki bu belirsizliklerin sorumlusu ‘Eğitimde çığır açtık’ deyip birden ve keyfi değişiklik yapanlardır. Sıkça gerçekleşen bu değişiklikler eğitim ile gericiliği yaymanın parçasıdır.
 
 
Getirilen yeni sistemde AKP okulları nitelikli ve niteliksiz olarak böldü, böylece birçok öğrenciyi 4 yıl boyunca ‘niteliksiz’ okullarda okumaya mahkum etti. LGS ile sınava girmek isteyen öğrenciler, tüm sene neye göre belirlendiği bilinmeyen nitelikli okullara girmek için çalıştı. Tercih edilecek liselerde ise bir İmam Hatip Lisesi tercihi olması zorunlu tutuluyor. 
 
Bizler, sistemdeki dini dayatmaya karşı bu ülkenin bizlere vadettiği gibi; sorgulamayan, karşı çıkmayan, hareket etmeyen gençler olmayacağız. Açıkta kalacak ya da hiç istemediği okula gitmek zorunda kalacak öğrencilerin de isyanlarını duymamıza çok az kaldı. Öğrenciler deneme tahtası değildir, AKP aynı yolda ilerlemeye devam ederken gençler ne niteliksiz eğitim görmeyi, ne ‘niteliksiz öğrenciler’ olmayı ne de bu yolu sürdürmeyi kabul edecek.