Emperyalist Saldırganlık ve Ortakları Bir Kez Daha Yenilecek

Günlerdir süren restleşmelerin ardından, bu sabaha karşı ABD, Fransa ve İngiltere Suriye’ye saldırdı. ABD’ye kafa tutuyor pozları kesen, anti-empertyalist geçinen, Rusya ile müttefiklik eden AKP ise, hiç vakit kaybetmeden saldırıyı “memnuniyetle” karşıladı. Saray rejiminin ABD karşıtlığının nereye kadar olduğunu da gördük.
 
İç politikada sıkışan, kendisine Adolf Hitler benzetmeleri yapılan Trump’ın, Suriye’ye saldırarak bu sıkışıklığı aşma çabası bize; içeride başı sıkışınca Afrin’e operasyon yapan saray rejimini hatırlatıyor. Dünya açısından ABD ve Rusya egemenleri ne kadar kendi emperyalist çıkarlarının peşindeyse, Türkiye egemenleri açısından da durum farksızdır.
 
Ne ABD’nin, ne Rusya’nın, ne de saray rejiminin, Suriye üzerinde söz hakkı yoktur. Suriye’nin geleceğini ancak Suriye’de yaşayan halklar belirleyebilir. Emperyalist işgale dayalı politikalardan derhal vazgeçilmelidir. Bize düşen, kardeşlik ve eşitlik mücadelesini elden bırakmamaktır.
 
Dünya halkları, emperyalist savaşlarda ölenler olduğu kadar, savaşların sonuçlarını kendi lehlerine çevirmeyi de bilirler. Egemenlerin korkulu rüyası budur. Sanılmasın ki, emperyalist paylaşım savaşlarından her zaman egemenler galip çıktı. Her defasında yenildiler. Bir çok kez emekçiler ve ezilenler zafer kazandı. Emperyalistler Suriye’ye bir kez daha girmeyi deniyor ve bir kez daha yenilecekler.