Çökmüş Ekonomiye Bakan Dayanmıyor

AKP’nin ekonomideki bir numaralı isimlerinden, Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in istifa ettiği, ancak istifasının engellendiği haberleri dolaşıyor. Mehmet Şimşek’i bile istifaya sürükleyen sürece bakarsak, AKP’nin ekonomideki sıkışıklığı gözler önüne seriliyor. Doların aynı hafta içerisinde birden fazla kez 4 TL’yi görmesi üzerine Mehmet Şimşek, bozuk saatin bile günde iki kez doğru zamanı göstermesi misali, şu itirafta bulunmak zorunda kalmıştı: “Enflasyon karşı karşıya olduğumuz en büyük sorunlardan biri. En büyük sebebi liradaki değer kaybı.” Her konuşmasında mutlaka “Ekonomi büyüdü, her şey süper gidiyor” çıkışı yapmayı ihmal etmeyen Erdoğan’ın bu sözlere yanıtı ise gecikmedi: “Bazı arkadaşlar ekonomik durumun sıkıntılı olduğuna dair açıklamalar yapacak kadar yanlışın içine düştü. Bu tür yanlışları yaparlarsa bunun affedilir yanı olamaz. Felaket tellalları zaten davul zurna dolaşıyorlar. Onlar yetmiyor mu? Bize ne oluyor?”

 
Tıpkı şeker fabrikalarının satışa çıkarılmasına isyan eden pancar çiftçisi abimizin dediği gibi: Fazla söze gerek yok, her şey ortada. Aradaki derin çelişki ilk bakışta görünüyor artık. Bu derin çelişkinin nedeni ise bir türlü dengede tutulamayan ekonomik gidişat.
 
Son dönemlerde dolar sık sık 4 TL’nin üzerine çıkıyor. Enflasyon tırmanıyor. İşsizlik oranları düşürülemiyor. Yoksulluk sınırı yükseliyor ve yoksulların sayısı artıyor. Şeker fabrikaları satışa çıkarılıyor. Rusya ile neredeyse kapitülasyonlara benzetilebilecek tarzda “bağımlılık” anlaşmaları imzalanıyor. Yani, ekonomide ciddi bir çöküş olduğunun neredeyse her türlü emaresi karşımıza diziliyor.
 
Bir yandan işsizliğin, yoksulluğun önlenemeyen yükselişi yetmezmiş gibi, AKP’nin taşerona kadro yalanıyla son günlerde on binlerce işçi daha işsiz bırakıldı.
 
AKP’nin ekonomideki sıkışmışlığının karşısında, memnuniyetsizlik de, tepkiler de artıyor. Mehmet Şimşek’in bile memnuniyetsizliğini gizleyemediği bu dengesiz ekonomik politikaların bedeli ise emekçilere ödetilmek isteniyor. Zehir zemberek açıklamalar yapılarak, ekonomide batağa saplanıldığının üstü örtülemez. Saplanılan bu bataktan çıkmak için vergilerin arttırılması, yeni zamlar gibi yine yükü halkın sırtına yükleyecek düzenlemeler geliyor.
 
Tüm bunlara izin vermeyeceğiz. Yalanlarla bize işsizliği, yoksulluğu dayatanlar kaybedecek. Yarınına sahip çıkarak harekete geçenler kazanacak.