Okuma Hakkını Sizden Almadık Size Vermeyiz

Saray rejiminin üniversitelere yönelik baskıları sürüyor. Erdoğan’ın öğrencileri hedef gösterip “Komünistlere okuma hakkı vermeyeceğiz” sözlerinden sonra, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Katliamın lokumu olmaz” diyen 15 öğrenciden 9’u çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı.

Erdoğan’ın öğrencileri hedef göstermesiyle başlayan süreç, başta Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri olmak üzere tüm üniversite öğrencilerinin öğrenim hakkına yapılmış bir saldırıdır. Erdoğan açıkça bütün üniversite gençliğini, hedefledikleri dindar üniversite modeline uydurmakla tehdit ediyor. Aslında biz bu tehditleri yıllardır görüyoruz. Ancak, “400 vekili verin bu iş huzur içerisinde çözülsün” sözleri, “Ya Başkanlık Ya Kaos” manşetleri nasıl hafızalara kazındıysa 16 Nisan’da büründüğünüz korku dolu bakışlar da öyle hafızalara kazındı. Bugün de eğitim hakkımıza yönelik tehditlerinizin bir sonucu olmayacak. Eğitim hakkımızı AKP Genel Başkanı’ndan almadık, kimseye de vermeyiz.
 
Meydanlarda savurduğunuz tehditler, barışı savunan gençlere yönelik tutuklamalar, gençlikten ne kadar korktuğunuzun göstergesidir. Her türlü baskıya rağmen “Üniversiteler bizimdir!” demeye devam edeceğiz. Üniversiteler tek adam rejimine teslim olmayacak. Tutuklamalarınız, üniversite gençliğini yıldıramaz. Bugünden sonra da üniversitelerde haklarımızı alana kadar mücadele ederek korkunuz olmaya devam edeceğiz.