Bahane Afrin, Hedef Dikta

Afrin’e ha girdik ha giriyoruz derken, saldırıya başladılar.

AKP Afrin gündemini, savaş tehditlerini neden ısıtıp ısıtıp önümüze getiriyor?

Saray, dikta rejimi yaratma yolunda yaşadığı tıkanıkları, Afrin savaşı çıkararak aşmak istiyor. Seçim sürecine giderken, içeride güç kaybediyorlar. AKP-MHP ittifakının da kendilerini kurtarmayacağını anketler bile ortaya koyuyor.

Afrin savaşına bahane olarak “güvenlik tehdidi” yakıştırmasıyla yakalamaya çalıştıkları hava da tutmadı. Çünkü Türkiye’de “güvenlik” artık sorun başlıkları sıralamasında birinci sıradaki yerini ekonomiye kaptırdı.

Vatandaş geçinemiyorum diyerek meclis önünde kendini yakıyor, açım diye İşkur önünde çıplak eylem yapıyor. İşsizlik oranlarını örtemiyorlar, açlık sınırının altındaki asgari ücreti gizleyemiyorlar.

İşçilerin hak arayışlarının önünü kesen, OHAL’i patronlar için yapıyoruz diyen saray rejimi yeniden işbaşında. Tepkileri bastırmaya KHK’lar yeterli olmayınca, içeride güç kazanma arayışlarına farklı seçenekler ekliyorlar. Dışarıda ipler elinde gibi görünerek içeride güç kazanma derdindeler.

Ancak hepimiz biliyoruz ki, gerçek bu değil. AKP içeride olduğu kadar, dışarıda da sıkışıklık içerisinde. Savaş politikalarının tutarsızlığı ortada. Eğer saray rejimi poz kestiği kadar anti-emperyalist ise, İncirlik üssünü neden kapatmıyor?

Sarayın Afrin savaşı sadece kendi çıkarlarını besliyor. Milliyetçiliğe dayanıyor gibi görünerek Afrin savaşı çıkarmak, kaybettikleri gücü geri getiremeyecek. El-Bab’ı da mı unutalım? Onlarca insanın ölümünün sonucu ne olmuştu? Hiçbir şey.

Kendi çıkarlarınız uğruna halkları savaşa feda edemeyeceksiniz. Tüm bu emperyalist çıkar ilişkilerinden halkların payına düşen tek şey; savaş, ölüm ve daha fazla yoksulluktur.

Emekçiler, Türkiye ve Ortadaoğu’da halklara ölüm saçacak sarayın savaşının tarafı değildir. Saray ve ittifakları ne yaparsa yapsın, Afrin’de kendi kaderine karar verecek olan, Kürt halkı ve o bölgede yaşayan tüm halklardır.

Halkı savaşla, kanla tehdit ederek kendinizi kurtarma planlarınız tutmayacak. Bu savaşın hedefi, gösterilmek istendiği gibi sınırların dışı değil, içidir. Dikta hedefi ile, başlattığınız Afrin savaşınız boşa düşecek.